Aktualności,  Regionalne

5 mln na turystykę?

GMINA KAMIENNA GÓRA/MARCISZÓW. Kilka lat temu na Wielkiej Kopie miała powstać nowoczesna wieża widokowa, która zwiększyłaby atrakcyjność turystyczną okolicy. W projekt zaangażowało się kilka samorządów, ale nie udało się zdobyć dofinansowania na jego realizację. Teraz gmina stara się o środki z dotacji dla gmin górskich.

Budowa wieży na jednym z najwyższych szczytów Rudaw Janowickich nie była nowym pomysłem, bo 15-metrowa platforma widokowa istniała tutaj już na początku XX stulecia. Konstrukcja uległa zniszczeniu po II wojnie światowej. Lokalni włodarze przez wiele lat przymierzali się do jej odbudowy. W 2017 r. gmina wiejska Kamienna Góra wraz z gminą Marciszów, Nadleśnictwem Kamienna Góra oraz czeskim partnerem przygotowały projekt, który zakładał m.in. zagospodarowanie szlaku turystycznego z Przełęczy Okraj do Kolorowych Jeziorek. Jednym z jego kluczowych elementów była budowa wieży oraz platformy widokowej na Wielkiej Kopie. Realizacja projektu nie doszła jednak do skutku z przyczyn finansowych. Strona polska wnioskowała o dotację w wysokości ok. 240 tys. euro.
– Dwukrotnie staraliśmy się o dofinansowanie projektu polsko-czeskiego i dwa razy zajęliśmy miejsce na liście rezerwowej tuż po projektach, które otrzymały dofinansowanie – mówi Arkadiusz Wierciński, kierownik referat rozwoju i infrastruktury w urzędzie gminy Kamienna Góra.
W tym miesiącu gmina złożyła wniosek o dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na infrastrukturę turystyczną dla gmin górskich. Projekt partnerski przygotowany wraz z gminą Marciszów i Nadleśnictwem Kamienna Góra obejmuje budowę 25-metrowej wieży widokowej na Wielkiej Kopie wraz z dodatkowymi platformami na punktach widokowych, a także zagospodarowanie tras turystycznych na terenie gminy Kamienna Góra i przebudowę drogi dojazdowej do Kolorowych Jeziorek w Wieściszowicach. Łączna wartość projektu to 5 mln zł.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

13 + = 21