Aktualności,  Kamienna Góra

Artefakty wróciły do domu – GALERIA

KAMIENNA GÓRA. Po wielu staraniach i licznych wyjazdach udało się przywieźć do świątyni Matki Bożej Różańcowej część dzieł sztuki sakralnej z magazynów Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie, które zostały zrabowane z Kościoła Łaski w 1952 roku.

Artefakty wróciły do naszego kościoła 26 maja po 68 latach pobytu w Warszawie. Eksponaty zostały zrabowane z kamiennogórskiej świątyni przez Wojsko Polskie 16 czerwca 1952 roku i wywiezione do stolicy. O odzyskanie części wyposażenia Kościoła Łaski od lat starał się proboszcz ks. Piotr Smoliński. Po licznych wyjazdach do Warszawy i wielu negocjacjach udało mu się w końcu przywrócić zabytki ewangelickiego wyposażenia tzw. dużego kościoła w Kamiennej Górze.

Wierni, mieszkańcy oraz turyści mogą podziwiać fragmenty wyposażenia dawnego Kościoła Łaski, który jeszcze w latach 50. XX wieku był architektoniczną perłą sztuki sakralnej. Do dużego kościoła przyjechały m.in. rzeźby Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty Apostoła czy św. Mateusza. Można też zobaczyć wyjątkowe kartusze cechów browarników, piekarzy innych.

Więcej o tym w czwartek 4 czerwca w papierowym wydaniu ID
FOTO: Bogdan Adamus

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

75 + = 77