Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

„Darmowa” za prawie 800 000 zł!

KAMIENNA GÓRA. Obecna 2-letnia umowa pomiędzy miastem a PKS Kamienna Góra na tzw. darmową komunikację opiewa na 798 237,66 zł. To o blisko 264 000 zł więcej niż poprzednio za analogiczny okres.

Poprzednia umowa z PKS Kamienna Góra obowiązywała 2 lata (od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. – przyp. red.) i kosztowała 534 620,29 zł. Obecna obowiązuje od 1 września do 31 sierpnia 2024 r. i kosztuje nas 798 237,66 zł.

– Przy tej okazji pragnąłbym zwrócić uwagę, że we wrześniu 2020 roku cena litra oleju napędowego kształtowała się na poziomie ok. 5 złotych. Obecnie cena ta przekracza znacząco 7 zł – informuje Rafał Święcki, rzecznik ojca Kamiennej Góry, po 14 dniach udzielając ID odpowiedzi na skomplikowane pytanie o koszta „darmowej” komunikacji. Tej istotniej kwestii zabrakło we wpisach sternika miasta, gdy dwa tygodnie temu w swoich socialach chwalił się, że przedłużył umowę na miejskie busy.

– Autobusy w Kamiennej Górze będą nadal kursowały – oznajmił 5 września na Facebooku Janusz Chodasewicz, podpisawszy umowę z kamiennogórskim PKS. Podkreślił w swoim wpisie, że komunikacja jeździ po mieście już prawie 4 lata, a autobusami każdego miesiąca przemieszcza się średnio 5 tysięcy osób.
Skąd te dane, nie wiadomo. Trudno im ufać, widząc kilka razy dziennie miejskie nyski wożące główne powietrze i góra dwóch pasażerów na pokładzie.

– Skąd te statystyki na temat liczby przewiezionych osób, skoro nie ma sprzedaży biletów? – zastanawia się także radny Jacek Bruździak. – Komunikacja w darmowej formie ma sens, jeżeli mówimy o osobach starszych i niepełnosprawnych. Sądzę, że powinniśmy wrócić do rozmów o wprowadzeniu symbolicznych opłat dla pozostałych grup, które z niej korzystają. Wcześniej jednak należałoby wykonać badania przepustowości. Dopiero wówczas mielibyśmy odpowiedź na pytanie, czy stać nas na nieodpłatną komunikację.

W Kamiennej Górze wystartowała ona w styczniu 2019 roku. Początkowo jeździła na jednej linii, później uruchomiono drugą. Przejazd autobusem cały czas jest nieodpłatny. Usługa jest skierowana przede wszystkim do seniorów. Pomaga dotrzeć im na zakupy do marketów, do lekarzy, urzędów lub na cmentarze.
ek
FOTO: Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

+ 64 = 67