Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Granice zamknięte

POLSKA. Jak podał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, wprowadzony zostaje stan zagrożenia epidemicznego. Od północy z soboty na niedzielę (14/15 marca) zamknięte zostają granice naszego kraju. Wjechać nie będą mogli obcokrajowcy, a wracający z zagranicy rodacy będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę – domową lub w izolatoriach wskazanym przez wojewodów. 

– Jesteśmy zobowiązani do wykonania wszystkich możliwych kroków, by bezpieczeństwo było utrzymane. Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu zakażeń, jak u naszych sąsiadów – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier ogłosił, że wrócą kontrole na granicach. Na razie na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejnych 20 dni, a po tym czasie o kolejnych 30 dni. Dla cudzoziemców zostaną wprowadzone zakazy wjazdu. Rodacy wracający z zagranicy będą musieli przejść  dwutygodniową kwarantannę.
– W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej – dodał premier.
Od nocy z piątku na sobotę w Polsce zostaje ograniczona działalność galerii handlowych, barów i restauracji. Punkty gastronomiczne mogą prowadzić tylko działalność na dowóz i wynos. Sklepy, punkty usługowe, bankowe pozostają otwarte.
– Wprowadzamy dzisiaj zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczy to instytucji publicznych, samorządowych, marszów i uroczystości religijnych – poinformował premier.
W chwili obecnej mamy w kraju potwierdzonych 68 przypadków zakażenia koronawirusem. Jak mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski, do końca przyszłego tygodnia zakażonych może być około 1000.

FOTO: Ilustracyjne/pixabay.com

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

− 2 = 3