Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Sposoby zapobiegania upadkom w gospodarstwach rolnych

KAMIENNA GÓRA/POWIAT. Dane statystyczne Kasy Rolniczego ubezpieczenia Społecznego wskazują, że każdego roku znaczna część zdarzeń wypadkowych dotyczy upadku osób.

W okresie od 2022 r. do 2023 r. w placówce terenowej w Kamiennej Górze zgłoszono 4 wypadki związane z upadkiem osób i upadkiem przedmiotów. Główną przyczyną wypadków nadal jest zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych na terenie gospodarstwa, który ulega dodatkowemu pogorszeniu na skutek działania warunków atmosferycznych. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym opady deszczu i śniegu oraz towarzyszący temu mróz powoduje, że podłoże staje się śliskie, grząskie i nierówne.

Istotnym elementem w pracy w gospodarstwie rolnym jest noszenie prawidłowego obuwia roboczego dostosowanego do rodzaju wykonywanej czynności, które zapobiega poślizgnięciom na nierównych nawierzchniach. Równie często dochodzi do wypadków wskutek wykonywania pracy w pośpiechu oraz braku ergonomii, nieutrzymania porządku w obejściu gospodarczym oraz niestosowania oznaczeń miejsc niebezpiecznych tj. progi, uskoki i innych rozwiązań prewencyjnych tj. podpory, osłony. W trosce o dobro rolników PT KRUS w Kamiennej Górze zaleca, aby w okresie zmniejszonej aktywności rolniczej wdrożyć działania poprawiające stan bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych oraz wyeliminować zagrożenia wypadkowe.

Zalecenia, które mogą przyczynić się do zlikwidowania ryzyka upadków:
– likwidować śliskość nawierzchni przejść komunikacyjnych poprzez usuwanie śniegu i posypywanie oblodzeń piaskiem, solą, trocinami,
– utrzymywać czystość i porządek na podwórzu gospodarstwa rolnego,
– stosować obuwie z antypoślizgowym podeszwą z protektorem i usztywnieniem w okolicy kostki,
– na ośnieżonych lub oblodzonych powierzchniach stosować nakładki na obuwie tzw. raki antypoślizgowe,
– wyrównywać i w miarę możliwości utwardzać nawierzchnie placów, przejść i innych ciągów komunikacyjnych,
– naprawiać i oznakowywać jaskrawym kolorem lub taśmami stopnie, progi, przejścia,
– zamontować barierki, pochwyty wzdłuż schodów,  stromych zejść,
– prawidłowo schodzić z maszyn i urządzeń rolniczych, zawsze twarzą do maszyny, trzymając się przy tym uchwytów,
– stosować oświetlenie miejsc pracy i ciągów komunikacyjnych w gospodarstwie rolnym.
Większości wypadków przy pracy można zapobiec, jeśli zostaną wcześniej podjęte odpowiednie działania prewencyjne. Warto pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym nie zawsze wiąże się z koniecznością angażowania dużych środków finansowych. Bardzo często wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz  konsekwentne ich eliminowanie. Bezpieczeństwo jest bezcenną wartością i integralnym elementem dobrze prowadzonego gospodarstwa.

Kampania KRUS ,,Rola rolnika by upadku unikał” ma wpłynąć na zmianę świadomości i postaw rolników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym, a także przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie. Służyć temu będą m.in.: liczne spotkania, szkolenia bhp dla rolników, pogadanki prewencyjne w szkołach, konkursy, a także stoiska informacyjne Kasy podczas konferencji, targów i innych imprez dla rolników, odbywających się w całej Polsce. O wszystkich planowanych wydarzeniach w ramach prowadzonej kampanii ,,Rola rolnika by upadku unikał” Kasa będzie informować na swojej stronie internetowej, jak również poprzez Kalendarz Wydarzeń Prewencyjnych.

Kasa ponadto serdecznie zaprasza do obejrzenia filmu, prezentującego wzorcowe rozwiązania stosowane przez rolników w celu ograniczenia ryzyka wypadków z grupy „upadek osób”, a także zachęca ich do przeprowadzenia w swoim gospodarstwie rolnym oceny ryzyka wypadków z grupy „upadek osób” w oparciu o listę kontrolną.
Przypominamy jednocześnie, że zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej powinien dokonać poszkodowany lub inna osoba niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia wypadkowego. Zgłoszenia można dokonać osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem poczty, droga elektroniczną, e-puapem, za pośrednictwem portalu e-krus.
Opracowanie:
Ewelina Cierpikowska
główny specjalista
Źródła:
1. Rolniku, powiedz STOP upadkom – ulotka KRUS 
2. www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/dzialalnosc-prewencyjna 
3.  Rolnictwo – Praca rolnika dobre praktyki
FOTO: ilustracja

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

5 ÷ = 1