Aktualności,  Regionalne

Święty od zakochanych

KRZESZÓW. Tradycyjnie z okazji walentynek od piątku 14 lutego do niedzieli 16 lutego zakochani będą mogli odwiedzić relikwie świętego Walentego.

Relikwiarz na co dzień znajdujący się w krzeszowskim Mauzoleum Piastów Śląskich wystawiony zostanie w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie. Święty Walenty to biskup i męczennik (III w.), patron ciężko chorych – szczególnie psychicznie i epilepileptyków oraz coraz popularniejszy patron zakochanych. Jako kapłan gorliwie zajmował się obowiązkami swego stanu, a swą wielką świątobliwością zdobył sobie szczególny szacunek nie tylko u chrześcijan, ale nawet u pogan. Wedle opowiadań hagiograficznych, cesarz zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku 18-37 lat, a św. Walenty często ten zakaz łamał i udzielał ślubów. Został aresztowany, był torturowany, zmuszany do wyparcia się Chrystusa. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Walenty został ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia.

Czym jest niezwykle popularna relikwia z Krzeszowa?

Na pierwszy rzut oka widzimy przepięknie zdobiony, inkrustowany złotem szklany relikwiarz – mówi Jacek Trybuła z Europejskiej Perły Baroku. – W jego wnętrzu tuż obok listu potwierdzającego autentyczność relikwii, znajduje się drewniane pudełeczko, a w nim… zawinięty w płótno palec Walentego.

W okolicy popularnych walentynek wielu zakochanych odwiedza sanktuarium w Krzeszowiei relikwiarz Walentego.

Wsp.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

37 − = 33