Aktualności,  Kamienna Góra

Szpital inwestuje w seniorów

W Powiatowym Centrum Zdrowia ma powstać Dzienny Dom Opieki Medycznej dla seniorów. Na tę działalność szpital zaadaptuje część oddziału ginekologiczno-położniczego. Pomysł ten budzi niepokój części personelu szpitala. Obawiają się, że nowa działalność w PCZ wpłynie na jakość dotychczas świadczonych usług i doprowadzi do likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego.

Kamiennogórskie PCZ otrzymało ok. 2,4 mln zł na ten projekt w konkursie na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. DDOM będzie oferować miejsce dla 140 starszych osób z całego powiatu.

Niezbędna opieka

Jak wyjaśnia prezes PCZ Barbara Kosak, nie będzie to typowy dom seniora ani też całodobowa opieka stacjonarna. Usługi szpitalnego domu opieki będą czasowe, skierowane do osób starszych i niesamodzielnych.

– Będą tu przebywać osoby wymagające opieki medycznej – powiedziała podczas ostatniej sesji rady gminy Barbara Kosak. – Najczęściej są to pacjenci, którzy wielokrotnie wracają na oddział wewnętrzny szpitala, bo rodzina sobie nie radzi z opieką nad nimi w domu. Chcemy się podjąć właśnie tej najtrudniejszej opieki.

DDOM będzie funkcjonować przez 8 godzin dziennie, prawdopodobnie w godz. 9.00-17.00. Pacjenci będą przywożeni na oddział i odwożeni do domu. W ramach działalności DDOM prowadzona będzie rehabilitacja, a także szkolenia dla opiekunów.

– Staram się o uruchomienie DDOM ze środków unijnych dlatego, że w powiecie kamiennogórskim coraz bardziej odczuwamy potrzebę zajęcia się kompleksowo opieką nad osobami starszymi – mówi szefowa PCZ. Jak dodaje, demografia powiatu wskazuje, że jest to kierunek jak najbardziej słuszny. Młodzi migrują do dużych miast i w regionie jest coraz więcej osób starszych, które potrzebują fachowej pomocy.

– Opieka nad seniorami jest w naszym powiecie niezbędna i powinniśmy zadbać o to, by ją świadczyć – podkreśla prezes szpitala.

Zamiast noworodków?

Projekt Dziennego Domu Opieki Medycznej zakłada utworzenie jednostki na 2 piętrze szpitala, w skrzydle oddziału położniczo-ginekologicznego. Sale przeznaczone dla seniorów zajmą 1/3 obecnej powierzchni porodówki. Koncepcja ta zaniepokoiła pracowników oddziału. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że złożyli oni w tej sprawie dwa pisma do prezes PCZ. Lekarze mieli w nim wyrazić obawy, że ograniczenie powierzchni oddziału wpłynie na jakość świadczonych usług. Podobnego zdania jest radny Grzegorz Rozwadowski, który uważa, że nie jest to najlepsza lokalizacja dla domu opieki.

– Ta inicjatywa mogłaby być realizowana w innymi miejscu – mówi radny z powiatu. – Uważam, że nie powinno się zaburzać działania dobrze prosperującego oddziału, który oferuje świetne warunki w skali regionu. Z tego, co wiem, w szpitalu jest miejsce po starym bloku operacyjnym, jest też pusta szkoła przy ul. Lubawskiej. Dlaczego z nich nie skorzystać?

Oddział nie ucierpi

Jak wyjaśnia Barbara Kosak, decyzja o wydzieleniu miejsca dla seniorów w skrzydle oddziału położniczo-ginekologicznego jest uzasadniona z wielu względów, przede wszystkim ekonomicznych.

– Od 10 lat jest coraz mniej porodów w naszym szpitalu. Przyczyną tej sytuacji jest demografia Kamiennej Góry – twierdzi szefowa PCZ. – W 2018 r. w naszym szpitalu urodziło się zaledwie 260 noworodków. Pracujemy średnio na 12-15 łóżkach. Musimy utrzymywać cały oddział także wtedy, kiedy nie ma porodów.

Barbara Kosak uspokaja, że niezależnie od powstania DDOM, który będzie odrębną jednostką szpitala, wszystkie oddziały, które funkcjonowały, będą działały nadal. Dom opieki nie wpłynie na ograniczenie działalności oddziału położniczo-ginekologicznego, ani na komfort pacjentek.

– Możliwe, że będziemy mogli nadal odbierać o 100-140 porodów więcej. Jeśli tylko będzie miał kto je obsługiwać. W tej chwili brakuje specjalistów w zakresie neonatologii i położnictwa, i to jest problemem naszego oddziału – podsumowuje szefowa szpitala.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace adaptacyjne w salach dla seniorów. Zaplanowane jest również osobne wejście na oddział. Szpital prowadzi rozmowy z lekarzem, który zapewniłby konsultacje geriatryczne. Nabór na personel pielęgniarski rozpocznie prawdopodobnie od stycznia. Prezes Barbara Kosak nie wyklucza również możliwości wykorzystania obecnego personelu.

– Jedna działalność nie wyklucza drugiej. Oba oddziały są bardzo potrzebne i oba będą funkcjonować. DDOM jest wyjściem naprzeciw potrzebom mieszkańców naszego powiatu – mówi wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska.

Obecnie trwają uzgodnienia organizacyjne z ordynatorem oddziału i pracownikami. Szpital ma czas na realizację projektu do końca lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

12 − = 8