Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Sztuka łagodzi obyczaje

Rozpoczęły się warsztaty jubilerskie w ramach projektu Tradycyjne rzemiosło na pograniczu polsko-czeskim. O sztuce łagodzącej obyczaje rozmawiamy z Marcinem Makasiem, dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubawce.

Jaki jest cel projektu?

Celem projektu jest pogłębianie więzi transgranicznych mieszkańców i instytucji pogranicza czesko-polskiego oraz pogłębienie współpracy w dziedzinie kultury w euroregionie. Poprzez warsztaty tworzymy przestrzeń dla wymiany doświadczeń, starając się jednocześnie w przystępny sposób – poprzez sztukę – przekazywać mieszkańcom euroregionu specjalistyczną wiedzę. Podejmujemy ważną próbę zrozumienia wspólnej historii i tradycji, związanej z regionem. Stale podkreślamy to, jak wiele łączy nas z naszymi czeskimi sąsiadami. Problemem, który chcemy rozwiązać, jest brak wystarczającej wiedzy o naszym dziedzictwie oraz słabe relacje między mieszkańcami i lokalnymi pasjonatami rękodzieła. Przełamujemy te bariery poprzez fascynujące warsztaty rękodzieła pogranicza i umiejętności które nabędą uczestnicy. Zapewniamy im przestrzeń na warsztaty, materiały i wszelkie narzędzia, szkoleniowców oraz tłumacza. Z dumą mogę powiedzieć, że w Lubawce po raz pierwszy odbędą się warsztaty tradycyjnego rzemiosła, oparte na rzemiośle artystycznym. Nie tylko dla mieszkańców gminy Lubawka, ale także naszych sąsiadów i przyjaciół, pochodzących z Czech jest to szansa na długoletnią, owocną współpracę przy kreatywnych projektach związanych z rękodziełem, który ma nieoceniony wręcz potencjał. Staramy się zarażać innych swoją pasją. Podobne projekty, z powodzeniem realizowałem na przestrzeni ostatniej dekady w miastach takich jak Zielona Góra, Szczecin czy Jelenia Góra. Wierzę, że i tym razem osiągniemy zaplanowany rezultat.

Do kogo skierowany jest projekt i kto ma szansę wziąć udział w warsztatach?

Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. W ramach projektu gwarantujemy ponad 300 osobom bezpłatny udział w warsztatach tradycyjnego rękodzieła, a co warto podkreślić – okres trwania naszych działań to zaledwie 6 tygodni. To sprawia, że projekt jest unikatowy i bez wątpienia, wymagający logistycznie. Sądzę jednak, że dobrze podołaliśmy zadaniu. W projekt i logistykę związaną z organizacją warsztatów zaangażowany jest cały zespół Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Jestem dobrej myśli.

Kiedy odbędą się pierwsze warsztaty?

Pierwsze z cyklu 15 warsztatów tradycyjnego rzemiosła realizowaliśmy w terminie 3-5 listopada. Są to warsztaty jubilerskie. W drodze naboru na warsztaty zgłosiło się więcej osób, niż jesteśmy zaprosić do udziału, toteż niezbędna jest pewnego rodzaju selekcja. Od początku jednak podkreślaliśmy, że liczba miejsc jest ograniczona. Takie są realia projektu. Nabór trwa: aby zgłosić chęć udziału w poszczególnych warsztatach (wiklina, makrama, tkanina oraz ceramika) należy zgłosić się do lubawskiego ośrodka kultury – osobiście, telefonicznie lub mailowo. Nabór prowadzi także nasz czeski partner – Muzeum Tkactwa w Trutnovie. Warsztatom towarzyszyć będzie relacja fotograficzna, na podstawie której stworzymy wystawę, którą będzie można obejrzeć w Lubawce, Chełmsku Śląskim oraz Trutnovie.

Projekt „Tradiční řemeslo na polsko-českém pohraničí / Tradycyjne rzemiosło na pograniczu polsko-czeskim” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

7 × = 70