Aktualności,  Regionalne

W krypcie z trumnami

KARZESZÓW. W poniedziałek 23 listopada reporterzy pierwszy raz w historii weszli do podziemi, w których spoczywają cystersi. Dzięki telewizji Strimeo wszyscy, którzy interesują się historią naszego opactwa, będą mogli poznać historię tego miejsca i pochowanych tam zakonników.

– Podziemia, które udostępniliśmy reporterom, to jeden z trzech takich obiektów znajdujących się pod bazyliką – mówi Jacek Trybuła z Europejskiej Perły Baroku. – Organizacją pracy oraz wszystkimi kwestami bezpieczeństwa związanymi z wejście do podziemi zajęła się telewizja Strimeo.
Do wnętrza wraz z reporterami dostał się także Rafał Bijak – przewodnik po krzeszowskim opactwie. Nie było możliwości, by ekipa do podziemi mogła wejść schodami. To ze względu na wagę kamiennej płyty przed ołtarzem, która je zamyka. Konieczna była pomoc strażaków z lokalnej OSP. Z ich pomocą, uwiązani na wspinaczkowych linach reporterzy i ich sprzęt zostali opuszczeni oknem do krypty pod krzeszowską bazyliką.
– Podziemia, które uchwycone zostały w kadrach obiektywów, znajdują się pod prezbiterium. Według tradycji, chowani byli tam prezbiterzy, czyli ojcowie cystersi, mający możliwość sprawowania mszy świętych – opowiada Jacek Trybuła. – Na miejscu znajduje się około 80 trumien. Istnieje prawdopodobieństwo, że było ich tam o wiele więcej. Szczątki pozostałych zakonników mogą być także wmurowane w ściany tego zabytkowego obiektu.
Najstarsza trumna datowana jest na rok 1739. Z kolei dokumenty mówią że pierwsze pochówki odbyły się w tym miejscu już w 1730 roku. To ciekawostka, biorąc pod uwagę fakt, że krzeszowska bazylika powstała dopiero w 1735 roku.
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie kryje wiele niezwykłych historii – które można odkryć, zwiedzając ten kompleks. Pewna część podziemi także jest udostępniona odwiedzającym. Obejrzeć ją można w weekendy w sezonie letnim.
Wsp./MB
FOTO: EPB

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

63 − 55 =