Kamienna Góra,  Regionalne

Wystawa w Kościele Łaski

KAMIENNA GÓRA. Regionalista Józef Chęć i ks. Piotr Smoliński zapraszają do oglądania wystawy poświęconej historii Kościoła Łaski.

Z okazji 300-lecia konsekracji świątyni powstała wystawa, przygotowana przez regionalistę Józefa Chęcia. Składają się na nią 24 historyczne widokówki, zdjęcia i obrazy.

Kościół Łaski został wzniesiony w latach 1709-1920, jako jedna z sześciu ewangelickich świątyń, wybudowanych na Dolnym Śląsku na mocy porozumienia między królem szwedzkim Karolem XII, a cesarzem Austrii Józefem Habsburgiem. Poświęcenie Kościoła Łaski Cesarskiej pw. Trójcy Świętej miało miejsce 8 października 1720 r. Po II wojnie światowej świątynię przejął polski Kościół Katolicki. W latach 50. XX w. pojawiły się pomysły, by niszczejący zabytek wyburzyć, a na jego miejscu wybudować boisko. Według informacji regionalisty Józefa Chęcia, nie doszło do tego dzięki Edwardowi Kotasiawi, członkowi PZPR, odpowiedzialnemu za wykonanie nakazu wyburzenia obiektu, który postanowił uratować piękną świątynię. W 1966 r. kościół trafił pod opiekę ks. prałata Stanisława Książka, który utworzył parafię pw. Matki Bożej Różańcowej i zadbał o renowację świątyni. Kamiennogórski Kościół Łaski jest jednym z trzech, które przetrwały na Dolnym Śląsku do dnia dzisiejszego. W tym roku, dzięki staraniom ks. proboszcza Piotra Smolińskiego udało się odzyskać część cennego wyposażenia, wywiezionego w latach 50. XX w.

Wystawa o historii świątyni jest dostępna dla zwiedzających przed i po mszy świętej. Będzie można ją oglądać jeszcze przez kilka dni.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

÷ 2 = 1