Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

„Biała wstążka” w Kamiennej Górze

KAMIENNA GÓRA. W sobotę 25 listopada rusza kampania „Biała wstążka” organizowana z inicjatywy zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze. Akcja potrwa do 10 grudnia.

Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Kampania zrodziła się
w Kanadzie w 1991 r. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Kampania odbywa się w ramach 16 Światowych Dni Przeciwko Przemocy. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a koniec kampanii przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet, ale nie tylko, jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Celem kampanii jest rozpowszechnianie w Naszym mieście idei „Białej Wstążki” poprzez wyrażenie: Stop przemocy wobec Kobiet. W tym okresie zachęcać będziemy wszystkich mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Jej noszenie jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy.

Główna akcja zaplanowana jest na 1 grudnia br i będzie odbywała się na ulicach miasta. Młodzież szkolna wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze będą zachęcać mężczyzn do przyjęcia i noszenia białej wstążki manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Scenariusz wydarzenia obejmuje ponadto rozdawanie ulotek i przypinanie białych wstążek mężczyznom na kamiennogórskim rynku, przy centrum handlowym Kaufland oraz przy głównych ulicach miasta. Między 25 listopada i 10 grudnia w ramach przeprowadzonych działań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego pełnić będą telefoniczny dyżur.

Akcję poprzedzi szeroko zakrojona kampania informacyjna, która obejmie pojawienie się plakatów w lokalnych instytucjach na terenie Gminy Miejskiej oraz informacje dostępne
w mediach. Chcemy, by w tej akcji uczestniczyli nie tylko eksperci i specjaliści zajmujący się zawodowo przeciwdziałaniem przemocy, ale też społeczność lokalna, ponieważ problem przemocy dotyczy nas wszystkich. Poprzez podjęte działania pragniemy zwiększyć świadomość społeczną na temat przeciwdziałania przemocy domowej i ograniczania jej skutków oraz społeczną wrażliwość w odniesieniu do zjawiska przemocy.

 

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

− 3 = 2