Aktualności,  Kamienna Góra

Mickiewicz nad Butem

KAMIENNA GÓRA. Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze zaprasza w pierwszy weekend września na dwa dość nietypowe wydarzenia czytelnicze.

W sobotę 3 września odbędzie się jedenasta edycja akcji Narodowe Czytanie organizowanej pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. W tym roku lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Tytuł został wybrany nieprzypadkowo. Ten słynny zbiór wierszy, który dał początek nowej epoce literackiej, ukazał się równo dwieście lat temu. Z tego powodu też rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego.
„Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Kurhanek Maryli”, „Romantyczność”, „To lubię…” Wielu z nas pamięta te wiersze z lat szkolnych, część lubi, a niektórzy może nawet znają na pamięć? Choćby taki fragment ze „Świtezi”:
„Ktokolwiek będziesz w Nowogródzkiej stronie / Do Płużyn ciemnego boru wjechawszy / Pomnij zatrzymać twe konie / By się przypatrzyć jezioru”.
Idąc tym tropem literackim, kamiennogórska edycja Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę 3 września o godz. 16 nad zbiornikiem wodnym But, w pobliżu ogródków działkowych i ul. Wysokiej. Biblioteka zapewnia autobus spod swojej siedziby o godzinie 15.30, oraz kurs powrotny o. 17.30.
A zatem, parafrazując z przymrużeniem oka wieszcza:
„Ktokolwiek będziesz w Buta okolicy / Tu, do Kamiennej Góry wjechawszy / pomnij, czytelniku miły, zatrzymać się w drodze / by się przypatrzyć jezioru / i z nami poczytać Mickiewicza!”

Stones on Travel
A dzień później, w niedzielę 4 września o godz. 18.00, biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie pod hasłem „Stones on Travel – 12000 km pieszo przez Ameryki”, na które jego bohaterowie dotrą do Kamiennej Góry… pieszo.
Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski odwiedzą nas podczas swojej wyprawy dookoła Polski. Rozpoczęli ją na Pomorzu, a potem skierowali się na wschód kraju. Na spotkaniu w Kamiennej Górze będą opowiadać i zaprezentują zdjęcia ze swojej poprzedniej pieszej podróży, którą opisali w książce „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” wydanej w tym roku przez Wydawnictwo Czarne.
Ich wyprawa znalazła uznanie w świecie podróżników i zdobyła m.in. nagrodę Podróż Roku National Geographic Traveler 2020 oraz Nagrodę im. Tony’ego Halika 2020.
Prawie 12 000 km przemierzonych pieszo, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go pieszo. Przeszedł Amerykę Centralną, zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą dotarł pieszo aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami. Po drodze słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z mieszkańcami mijanych wsi, lokalnymi działaczami i ekscentrykami, z rolnikami i artystami, duchownymi i przemytnikami. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących samochodów. To, co znajduje się na poboczu Ameryk. I o tym wszystkim opowiedzą na niedzielnym spotkaniu w kamiennogórskiej bibliotece.
jol

 

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

67 − = 63