POWIAT KAMIENNOGÓRSKI. Wspólnota Pismo Samorządu Terytorialnego w połowie lutego opublikowało zestawienie zatytułowane „Sukces kadencji 2018-2023”. Jego autorzy, w oparciu o dostępne wskaźniki liczbowe, oszacowali sukces, jaki odniosły samorządy w ciągu ostatnich lat.
Autorzy rankingu podkreślają, że kadencja, o której piszą, pod wieloma względami jest wyjątkowa. W wyniku decyzji parlamentu jest dłuższa niż każda poprzednia. Do jej rozciągnięcia z czterech do pięciu lat doszło przełożenie wyborów samorządowych – z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r.
Wyniki Wspólnota prezentuje na kilka tygodni przed wyborami, posługując się jednak danymi sięgającymi tylko do 2022 roku, czyli częściowo nieaktualnymi. Twórcy rankingu ograniczyli się wyłącznie do szczebla gminnego, bo jak zaznaczają, to gminy są odpowiedzialne za większość zdecentralizowanych funduszy, mają także największą swobodę prowadzenia stosunkowo samodzielnych polityk rozwojowych.
Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do sukcesu: finansowego, ekonomicznego, infrastrukturalnego, a także sukcesu społecznego.
W tej kadencji wszyscy spadli
Wśród gmin wiejskich gmina Marciszów zaliczyła spadek i sklasyfikowano ją dopiero na 1170 miejscu, podczas gdy w poprzedniej kadencji Marciszów zajmował 799. lokatę.
Gmina wiejska Kamienna Góra, także nie najlepiej, zajęła 914. miejsce (wcześniej 354.).
W kategorii miasteczka Lubawka uplasowała się na 550. miejscu. I tu znowu spadek, bo w poprzedniej kadencji zajmowała 195. miejsce.
W kategorii miasta powiatowe Kamienna Góra znalazła się na 237. miejscu, a w poprzedniej kadencji była na 259.
WM
FOTO: ilustracja/pixabay.com
Autorzy rankingu Wspólnoty:
Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego