Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Wokół Przełęczy Pojednania

POWIAT KAMIENNOGÓRSKI/REGION. Towarzystwo Miłośników Bolkowa zorganizowało konferencje promujące książkę pt.: „Wokół Przełęczy Pojednania” autorstwa Szczepana Napory i Czesława Zapotocznego. Pierwsza odbyła się dziś (poniedziałek 4 listopada) w Starostwie Powiatowym w Kamiennej Górze. Druga zaplanowana jest na 7 listopada w Bolkowie w tamtejszym domu kultury (godz. 15.00).

Powiat kamiennogórski, a także gminy Bolków i Marciszów dofinansowały wydane publikacji.

Podczas poniedziałkowej konferencji, która umożliwiała spotkanie z autorami książki, zebrani mogli posłuchać prelekcjami rodzimych pasjonatów-regionalistów. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja dziejów i współczesności takich miejscowości na styku powiatów jaworskiego, kamiennogórskiego i wałbrzyskiego jak: Gostków, Domanów, Sady Górne, Półwsie, Wierzchosławice, Nagórnik, Pustelnik, Stare i Nowe Bogaczowice i innych. Autorzy zadali sobie dużo trudu, żeby zebrać obszerny materiał faktograficzny, wspomnienia pierwszych osadników, zdjęcia, ciekawostki z życia wsi a nawet strofy lokalnej poezji.
Prelekcję na temat: „Hamburgerowie – Dolny Śląsk, Kamienna Góra, Świat. Naukowcy, geniusze i pionierki z rodziny fabrykantów” przedstawił Robert Główczyk. Temat: „Kaplica grobowa rodu von Tschirnhaus w Sadach Górnych” przedstawił Marek Janas, a „Amerykański sen w Bolkenhain” opowiedziała Małgorzata Tokarska-Mazur.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

66 − = 63