Aktualności,  Kamienna Góra

Zadbali o legionistów

KAMIENNA GÓRA. W ubiegłym tygodniu odnowione zostały groby Franciszka Dobrzańskiego i Juliana Waszkiewicza, żołnierzy Legionów Polskich pochowanych na cmentarzu przy ul. Katowickiej. Niebawem miejsca spoczynku obu bohaterów zostaną oznaczone przez IPN honorowymi symbolami Ojczyzna Swoim Obrońcom.

Płyta nagrobkowa mogiły legionisty Franciszka Dobrzańskiego została wymieniona na nową, natomiast zapadnięty grobowiec Juliana Waszkiewicza został wypionowany. Prace zostały wykonane dzięki uprzejmości firmy kamieniarskiej Kohut we współpracy z urzędem miasta. Inicjatorem odnowy nagrobków był regionalista Bogdan Adamus.
W najbliższych miesiącach na cmentarzu przy ul. Katowickiej odbędzie się uroczystość oznaczenia przez IPN grobów obu legionistów symbolami graficznymi Ojczyzna Swoim Obrońcom.
Pierwszy z legionistów, Julian Waszkiewicz urodził się 1 września 1888 r. w miejscowości Hermaniszki na terenie dzisiejszej Białorusi. Do Legionów Piłsudskiego wstąpił w 1918 r., brał udział w walkach z bolszewikami pod Warszawą. Po zakończeniu I wojny światowej Julian Waszkiewicz wrócił do rodzinnego gospodarstwa. W 1941 r. były legionista został aresztowany przez Sowietów i wywieziony do lagru, skąd został zwolniony w 1946 r. Po II wojnie światowej odnalazł swoją rodzinę w Kamiennej Górze i tutaj się osiedlił. Przez wiele lat pracował w urzędzie pocztowym. Zmarł 15 stycznia 1994 r. w wieku 106 lat. Julian Waszkiewicz został pośmiertnie awansowany przez prezydenta RP na stopień podporucznika i odznaczony Krzyżem Obrońców Ojczyzny.

Drugi z pochowanych w Kamiennej Górze legionistów, Franciszek Dobrzański urodził się 5 marca 1895 r. w Nowym Mieście. W 1913 r. wstąpił do Związku Strzeleckiego we Lwowie. Uczestniczył w walkach Legionów Polskich w latach 1914-1919, walczył także z bolszewikami w latach 1920-1921. Po I wojnie światowej wrócił do Lwowa, gdzie pracował jako krawiec. Po ewakuacji w 1945 r. przyjechał do Kamiennej Góry, gdzie także prowadził zakład krawiecki. Zmarł 11 listopada 1972 r. Jego grób został wpisany przez IPN do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

foto: Bogdan Adamus

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

÷ 6 = 1