KAMIENNA GÓRA/REGION. 135 tys. osób wypełniło ankietę, która pomaga sprawdzić czy ktoś ma prawo do renty wdowiej. Wnioski o rentę można już składać, ale wcześniej warto sprawdzić czy ma się do dodatkowego świadczenia prawo.
Według szacunków ZUS ponad 1 mln 100 tys. osób będzie mogło skorzystać z renty wdowiej. Wnioski można składać od 1 stycznia 2025 r. jednak przyznanie nowego świadczenia będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Bez tego nie może być wypłacona, ponieważ jest ona połączeniem dwóch świadczeń.
– Renta wdowia to możliwość łączenia renty rodzinnej z własnym świadczeniem, np. emeryturą, a także ze świadczeniami, które wypłacają inne niż ZUS organy emerytalne lub rentowe, np. KRUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W przypadku, gdy do tej pory wdowcy nie starali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ wypłata po zmarłym współmałżonku byłaby mniej korzystna, powinni złożyć teraz wniosek na formularzu ERR.
Rzeczniczka dodaje, że dopiero drugi krok to złożenie do końca lipca przyszłego roku – wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.
Żeby otrzymać rentę wdowią, wdowa lub wdowiec musi spełnić łącznie kilka warunków:
- kobieta musi mieć, co najmniej 60 lat, mężczyzna – 65 lat,
- do dnia śmierci małżonka trzeba pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku należy nabyć nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobiety lub 60 lat przez mężczyzn,
- nie można pozostawać w kolejnym związku małżeńskim.
Rzeczniczka zachęca do wypełnienia ankiety, która pomaga ustalić czy ktoś ma prawo do renty wdowiej.
– Każdy, kto odpowie na 7 krótkich pytań, dowie się, czy ma uprawnienia do połączonych świadczeń. Bardzo zachęcam do sprawdzenia swoich uprawnień – przekonuje.
Jaka jest wysokość renty wdowiej?
Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń – renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, np. emerytury. Osoba, która spełnia wszystkie warunki, od 1 lipca 2025 r. może otrzymać:
- 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo
- 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej
- Osoba uprawniona sama decyduje, który wariant wybierze. Wysokość renty wdowiej zależy, więc od wysokości przysługujących świadczeń.
– Jednak suma tych połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli będzie ona wyższa, pomniejszymy świadczenia o kwotę przekroczenia – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Rzeczniczka ponownie podkreśla, że ważne jest, aby osoba, które chce otrzymać rentę wdowią, miała prawo do obu świadczeń, czyli do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz do swojego świadczenia, np. emerytury. Jeżeli dotychczas nie ma przyznanych tych świadczeń, a spełnia warunki do ich przyznania, musi najpierw złożyć o nie wniosek. Następnie należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, czyli wniosek o symbolu ERWD. Jeśli osoba zainteresowana rentą wdowią spełni wszystkie warunki do łącznej wypłaty świadczeń i złoży wniosek, to od 1 lipca 2025 r. będziemy jej wypłacać połączone świadczenia.
– Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Jeśli będzie taka potrzeba, skontaktujemy się z taką osobą – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.
Renta wdowia przysługuje także wtedy, gdy np. żona ma emeryturę z ZUS, a zmarły mąż był ubezpieczony w innej instytucji, np. w KRUS lub w Wojskowym Biurze Emerytalnym.
Renta rodzinna to nie tylko ta, którą wypłaca ZUS. Jest to też na przykład renta rodzinna dla rolników, wojskowa czy policyjna renta rodzinna.
– ZUS będzie potwierdzał prawo do łącznej wypłaty świadczeń osobie, która złoży wniosek, a następnie każda z tych instytucji będzie odrębnie wypłacała świadczenie, za które odpowiada. Potrzebne dane z innych instytucji pobierzemy we własnym zakresie – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.
Kiedy złożyć wniosek?
Wnioski można składać od 1 stycznia do 31 lipca 2025 r., więc termin jest długi i nie trzeba się śpieszyć. Jeżeli ktoś złoży wniosek w tym terminie, może otrzymać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r. Jeżeli natomiast wniosek wpłynie do nas po 31 lipca 2025 r., to świadczenie wypłacimy od momentu spełnienia warunków, najwcześniej od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Szczegółowe informacje na temat wypłaty świadczeń razem z rentą rodzinną i ich rodzajów oraz na temat potrzebnych dokumentów dostępne są również na stronie internetowej www.zus.pl.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z ZUS. Pomocy udzielą Ci pracownicy:
- w Centrum Kontaktu Klientów ZUS: tel. 22 560 16 00, e-mail: cot@zus.pl
- we wszystkich placówkach ZUS
- podczas e-wizyty w ZUS
Wypełnij ankietę dla renty wdowiej: Ankieta renta wdowia – ZUS
MW