LUBAWKA. Zgodnie z decyzją Euroregionalnego Komitetu Sterującego Funduszu Małych Projektów Programu Interreg Czechy-Polska, dotyczącą wniosku projektowego pt. „Sztuka bez granic. Poszukiwania wspólnych źródeł. Polsko-Czeskie spotkania warsztatowe” Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce już wkrótce rozpocznie kolejny projekt, bogaty w interesujące spotkania warsztatowe.
Jest to kontynuacja udanego projektu zrealizowanego przez Ośrodek Kultury w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie realizowane jest wraz z partnerem po stronie czeskiej – Muzeum Tkactwa w Trutnovie.
Celem projektu jest dalsze badanie i eksploracja tradycyjnych technik rzemieślniczych oraz poszukiwanie wspólnych źródeł, inspiracji i wzornictwa między kulturą polską a czeską. Ma za zadanie umożliwienie uczestnikom pogłębienia wiedzy i umiejętności w dziedzinie rzemiosła artystycznego, promowanie współpracy między oboma narodami oraz promowanie sztuki bez granic.
W ramach inicjatywy zrealizowanych zostanie 15 warsztatów. Wśród polsko-czeskich spotkań warsztatowych uczestnicy nabędą umiejętności w dziedzinach takich jak detale architektoniczne, plecionkarstwo na sucho, metaloplastyka, plecionkarstwo na mokro oraz techniki tkackie.
– Już wkrótce rozpoczniemy nabór uczestników, zwłaszcza mieszkańców gminy Lubawka serdecznie zapraszam do udziału w tym fascynującym projekcie — mówi Marcin Makaś, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubawce.