Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Patryk Straus i Patryk Hałaczkiewicz kandydatami do Senatu Dolnego Śląska

POWIAT KAMIENNOGÓSKI/REGION. Wójt gminy Kamienna Góra Patryk Straus i samorządowiec Patryk Hałaczkiewicz będą ubiegali się o głosy mieszkańców Dolnego Śląska w wyborach do Senatu. Kandydatów Nowej Demokracji – TAK podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przedstawił lider ugrupowania, a zarazem prezydent Starachowic Marek Materek.

– Forum Ekonomiczne odbywa się w samym sercu Karkonoszy, dlatego cieszę się, że możemy tutaj poinformować o rejestracji kandydatów Nowej Demokracji – TAK w wyborach do Senatu RP. Zaczynamy pozytywną kampanię wyborczą, w oparciu o znakomitych kandydatów związanych przede wszystkim z samorządem. To osoby, które dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem, a jednocześnie mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami w swojej pracy zawodowej. Jestem przekonany, że będą godnie reprezentowali mieszkańców w wyższej izbie parlamentu – podkreśla prezydent Marek Materek.

Patryk Straus wystartuje w okręgu 2., obejmującym obszary powiatów: jaworski, kamiennogórski, karkonoski, złotoryjski oraz miasto na prawach powiatu: Jelenia Góra.

Patryk Straus z samorządem związany jest od 2004 r. Przez 10 lat jako pracownik samorządowy zajmował się pozyskiwaniem środków pozabudżetowych. Od 2014 roku wójt gminy Kamienna Góra. W wyborach samorządowych w 2018 r. nie miał kontrkandydata i osiągnął wynik prawie 84% proc. poparcia.

Ukończył Uniwersytet Zielonogórski na kierunku politologia-europeistyka oraz studia doktoranckie na kierunku ekonomia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Podyplomowo studia z zakresu pozyskiwania środków UE, a aktualnie Executive Master Business of Administration.

Od lat zaangażowany w organizacjach pozarządowych. Wieloletni wiceprezes Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu, były członek zarządu oddziału gminnego i powiatowego ZOSP RP. Aktualnie wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Kamiennogórskiej.
Żonaty, dwoje dzieci. Miłośnik Karkonoszy, w których mieszka i badmintona, w którego gra.

– Na Dolnym Śląsku jest wiele gmin górskich i podgórskich, które chcę reprezentować w Senacie RP. To gminy często niedoinwestowane infrastrukturalnie, przede wszystkim pod kątem infrastruktury drogowej, komunikacyjnej, kanalizacyjnej i wodociągowej. Widzę potrzebę i konieczność silnych działań w tym kierunku. Na sercu leży mi także rozwój turystyki, ponieważ nasz region jest znany z obsługi turystów i chcę, by ta gałęź w dalszym ciągu prężnie się rozwijała – mówi Patryk Straus.

Patryk Hałaczkiewicz jest samorządowcem, społecznikiem i działaczem sportowym. W przeszłości pełnił m.in. funkcję dyrektora Marketingu w Kolejach Dolnośląskich i zastępcy burmistrza w Kątach Wrocławskich. Obecnie jest prezesem Klubu Piłkarskiego Bielawianka Bielawa.

Patryk Hałaczkiewicz o głosy wyborców będzie ubiegał się w okręgu 5., obejmującym obszary powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, ząbkowicki.

– Jednym z moich priorytetów jest walka o transport zbiorowy, przede wszystkim walka z wykluczeniem transportowym. W najbliższych dniach będę przedstawiał kolejne postulaty i inicjatywy, których wprowadzeniach wpłynie na zwiększenie jakości życia mieszkańców Dolnego Śląska – mówi Patryk Hałaczkiewicz.

Nowa Demokracja – TAK wystawi swoich kandydatów również w innych regionach Polski. W województwie świętokrzyskim wystartuje Marek Materek, lider ugrupowania. W Małopolsce Wojciech Ozdoba, radny Rady Miejskiej w Olkuszu. W województwie wielkopolskim Justyna Przybył, emerytowana policjantka i społeczniczka. W regionie lubelskim, w oddzielnych okręgach, o mandat senatora będą ubiegali się Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin oraz Marek Poznański, Poseł na Sejm RP VII kadencji.

W tym roku Nowa Demokracja – TAK zaprezentowała 23 postulaty, które będą motywem przewodnim kampanii wyborczych kandydatów do Senatu RP.

23 postulaty Nowej Demokracji – TAK:
Tak dla prostego i stabilnego systemu podatkowego.
Tak dla państwa przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami.
Tak dla ogólnopolskiego programu in vitro.
Tak dla bezpośrednich wyborów marszałków województw.
Tak dla likwidacji powiatów.
Tak dla jednomandatowych okręgów wyborczych do rad miast / gmin / sejmików.
Tak dla ograniczenia liczby radnych o 1/3.
Tak dla bezpłatnego transportu publicznego.
Tak dla decyzji kobiet ws. aborcji.
Tak dla oddzielenia funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości.
Tak dla likwidacji kuratoriów oświaty.
Tak dla Programu Inwestycji Lokalnych dla placówek oświatowych.
Tak dla domów i bloków jako mini elektrowni.
Tak dla budowy tanich i dostępnych mieszkań.
Tak dla edukacji ekologicznej i zdrowotnej.
Tak dla rewitalizacji i termomodernizacji.
Tak dla bezpieczeństwa.
Tak dla niezależnych mediów publicznych.
Tak dla praw zwierząt.
Tak dla cyfryzacji usług publicznych.
Tak dla państwa przyjaznego obywatelom.
Tak dla dofinansowania psychiatrii dla dzieci i młodzieży.
Tak dla szkoły otwartej i wolnej od ideologii.

Lider ugrupowania Marek Materek, wygrywając wybory w 2014 roku, przeszedł do historii jako najmłodszy prezydent miasta w Polsce. Wprowadził nowy model zarządzania administracją publiczną, co pozwoliło na realizację wielu ważnych dla miasta inwestycji, poprawę jakości życia mieszkańców i szybki awans Starachowic w wielu rankingach.

W wyborach, które odbyły się w 2018 roku, aż 84,4 proc. głosujących poparło Marka Materka już w I turze. Komitet Marka Materka wygrał także wybory do Rady Miasta i Rady Powiatu Starachowickiego.

W 2019 i 2021 roku znalazł się w gronie 15 najlepszych prezydentów miast w kraju w rankingu Newsweeka. W 2022 roku zajął pierwsze miejsce w Polsce dla najlepszego profilu prezydenta miasta w mediach społecznościowych (nagrodę wręczono za najlepszą komunikację z mieszkańcami). Został także wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.
W listopadzie 2023 roku Starachowice zajęły pierwsze miejsce w Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii gmin miejskich i miejsko wiejskich.

TS
FOTO: (od lewej): Mateusz Lichosyt, wiceprezes Nowej Demokracji – TAK, wójt Lipnicy Wielkiej, Marek Materek, prezes Nowej Demokracji – TAK, prezydent Starachowic oraz kandydaci ugrupowania do Senatu RP z Dolnego Śląska: Patryk Hałaczkiewicz i Patryk Straus

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

72 − 69 =