_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

34 lata od wybuchu w Czarnobylu

REGION. W sobotę 26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy nuklearnej na będącej wówczas częścią Związku Radzieckiego Ukrainie. W reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych.

W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km kw. terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób. Wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. Nie ominęła naszych terenów, gdzie do dziś odczuwane są jej skutki.
Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES.

Źródło i FOTO: Wikipedia/By Carl Montgomery – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3746027

 

 

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

46 + = 56