Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Alkohol i jego wpływ na organizm – dowiedz się, jak alkohol niszczy zdrowie (ts)

Alkohol i jego wpływ na organizm – dowiedz się, jak alkohol niszczy zdrowie

Regularne i długotrwałe spożywanie alkoholu ma wpływ na organizm i może powodować uzależnienie. Przyczyną tego jest alkohol etylowy, który zawiera składniki o szerokim spectrum działania, z których znaczna część w sposób negatywny wpływa na zdrowie i samopoczucie.
Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Wpływ alkoholu na organizm zależy od wielu czynników, do których zaliczamy przede wszystkim: płeć, masę ciała, istniejące schorzenia i przewlekłe choroby, rodzaj spożywanego alkoholu i zawartość alkoholu etylowego w piwie, winie lub wódce. 

Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, że są osoby, które mogą pozwolić sobie na wypicie nieco większej dawki alkoholu bez odczuwalnych konsekwencji, a jeszcze inni mogą wypić znacznie mniej. Jest to prawda, ponieważ każdy organizm w sposób indywidualny reaguje na działanie alkoholu. Istotne znaczenie w tym zakresie ma np. płeć, ponieważ na ogół to mężczyźni są w stanie wypić większą ilość alkoholu w krótszym czasie, bez widocznych objawów upicia się, choć nie jest to regułą.

Czy istnieją bezpieczne dawki alkoholu?

W literaturze można znaleźć wskazanie norm alkoholu, których wypicie nie ma szkodliwego działania dla organizmu, mimo, że alkohol sam w sobie jest trucizną i ma toksyczne działanie i negatywne następstwa, takie jak choroba alkoholowa. Jednak istnieją pewne dawki, uznawane za dość bezpieczne. Jest to:

  • w przypadku kobiet do 30 g dziennie;
  • w przypadku mężczyzn około 40 g dziennie, co odpowiada 1 litrowi piwa, dwóm kieliszkom wina lub też 120 ml wódki

W przypadku kiedy normy te zostają przekroczone, a dana osoba regularnie sięga po alkohol, tracąc nad tym kontrolę, to mówi się już o pierwszych sygnałach uzależnienia. W jego efekcie może rozwinąć się choroba alkoholowa.

Choroba alkoholowa to sytuacja gdy organizm jest wyniszczony, a chory nie potrafi kontrolować nałogu. Wówczas niezbędne jest leczenie i detoksykacja organizmu. Nie warto jednak czekać aż alkoholizm przybierze fazę krytyczną i warto wcześniej zdecydować się na leczenie w ośrodku terapii uzależnień, gdzie lekarze i specjaliści pomogą pokonać nałóg i wrócić do życia w trzeźwości.

Czym grozi spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach?

Każda osoba wie o wpływie alkoholu na stan zdrowia. Nigdy tzw. zaglądanie do kieliszka nie jest obojętne dla organizmu. Alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach ma negatywne konsekwencje zdrowotne, ponieważ działa jak trucizna, uszkadzając wątrobę, mózg i serce. Nie ma przy tym znaczenia po jaki rodzaj alkoholu sięgamy – czy jest to wódka czy np. piwo, gdyż we wszystkich tych trunkach znajduje się alkohol etylowy, który zwiększa ryzyko chorób nowotworowych jamy ustnej, gardła, trzustki i przyczynia się do wystąpienia marskości wątroby, ostrego zapalenia wątroby, trzustki i innych chorób.

Regularne picie alkoholu ma negatywne skutki zwłaszcza u kobiet w ciąży, czego efektem mogą być poważne wady płodu, rozwój Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS) oraz negatywny wpływ na dziecko

Nadmierne picie alkoholu ma wpływ również na emocje oraz psychikę i może prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak np. psychoza alkoholowa.

Co istotne, skutki nadużywania alkoholizmu mogą być przynajmniej częściowo odwracalne, jeśli w porę rozpocznie się leczenie uzależnień w Krakowie lub w innym miejscu w Polsce. Dlatego warto udać się na terapię do renomowanego ośrodka terapii uzależnień, gdzie pod okiem lekarzy i specjalistów możliwe jest wyjście z nałogu i powrót do normalnego życia.

Skutki nadużywania alkoholu

Tak naprawdę alkohol etylowy wpływa na każdy narząd organizmu. Oddziałuje negatywnie na układ krwionośny, ponieważ powoduje niedokrwistość, bladość skóry i poczucie osłabienia. Alkohol w zbyt dużych ilościach ma negatywny wpływ także na układ nerwowy, a w skrajnych przypadkach może powodować pogorszenie widzenia, a nawet ślepotę. Istnieje szereg chorób, których efektem jest nadużywanie alkoholu, takich jak: depresja alkoholowa, psychoza Korsakowa czy przewlekła psychoza alkoholowa, w której pojawiają się omamy i urojenia.

Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa także na układ rozrodczy i może powodować zaburzenia erekcji u mężczyzn, a nawet przybrać postać całkowitej impotencji. Z kolei u kobiet prowadzi do zaburzenia miesiączkowania i przedwczesnego wystąpienia menopauzy.

W efekcie nadużywanie alkoholu cierpi też układ sercowo-naczyniowy i zwiększa się ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Skutkiem braku umiaru w piciu alkoholu jest też nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca, a także kardiomiopatia alkoholowa, prowadząca do powiększania rozmiarów serce i sytuacji gdy staje się ono niewydolne.

Ile osób jest uzależnionych od alkoholu w Polsce? Statystyki

Zgodnie ze statystykami w Polsce uzależnionych od alkoholu jest blisko 800 000 osób, a blisko 2 miliony nadużywa alkoholu, co w efekcie może prowadzić do choroby alkoholowej. W każdej sytuacji zbyt częste sięganie po alkohol prowadzi do negatywnych następstw w organizmie i wpływa na emocje i zdrowie psychiczne. Dlatego tak istotne znaczenie ma podjęcie decyzji o abstynencji oraz udanie są na leczenie do ośrodka terapii uzależnień aby zadbać o zdrowie i powrót do normalnego życia.

TS

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

32 − = 24