Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Festiwal „Krzeszów bez tajemnic – historia na żywo”

KRZESZÓW. Odwiedzając pocysterskie opactwo w Krzeszowie w najbliższy weekend (22-23 października) będą mogli przeżyć prawdziwą podróż w czasie. Zwiedzą najciekawsze obiekty – w tym podziemia, strych i wieżę, spotkają husytów oraz hitlerowców strzegących niemieckiej „Berlinki”. Przed nami festiwal historyczny „Krzeszów bez tajemnic – czyli historia na żywo!”, w ramach którego kompleks zajmą rekonstruktorzy.

Turyści będą mogli zwiedzić specjalną trasę, uczestniczyć w inscenizacjach i spotkaniach historycznych.

Historia krzeszowskiego kompleksu liczy ponad 700 lat. To wyjątkowe miejsce, które przyciąga turystów i pielgrzymów. Na miejscu podziwiać można pozostałości cysterskich zabudowań i cudów architektury sakralnej. Majestatyczna kościół klasztorny urzeka pięknem i harmonią fresków, obrazów i rzeźb, ale też skalą i rozmachem budowli. Jej ponad 70-metrowe wieże stanowią charakterystyczną cechę lokalnego krajobrazu i są widoczne z odległości wielu kilometrów.

Pierwsza fundacja klasztorna związana jest z Anną Przemyślidką, wdową po Henryku II Pobożnym, która na pamiątkę tragicznie zmarłego męża, 8 maja 1242 r. sprowadziła do Krzeszówka benedyktynów z czeskich Opatowic. Według legendy w 1426 r. na Krzeszów najechali husyci, którzy wymordowali 70 zakonników, wtedy też miało dojść do zaginięcia cudownej ikony na niemal dwa stulecia.

Niezwykle interesująca jest również historia hitlerowskiej „Berlinki”. Legenda o jej ukryciu ożywia wyobraźnię każdego poszukiwacza skarbów – to 500 tysięcy zabytkowych archiwaliów pochodzących z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej. Znaczną część tych skarbów latem 1944 roku zmagazynowano na strychu kościoła brackiego w Krzeszowie.

Turyści odwiedzający Europejską Perłę Baroku w nadchodzący weekend będą mogli poznać te historie na żywo. Zwiedzanie obiektów oraz udział w inscenizacjach możliwy będzie zarówno w dzień w ramach trasy specjalnej, jak i w nocy. Osoby spragnione prawdziwej przygody, mogą zwiedzić opactwo po zmroku w ramach organizowanego tam Nocnego Zwiedzania, to odbędzie się w sobotę o godz. 19:00 i 21:00. Nie zabraknie także interesujących spotkań, posłuchać i porozmawiać będziemy mogli m.in. z autorem książki „Krzeszów Benedyktyński” Rafałem Bijakiem oraz prowadzącym program History Hiking Maciejem Regewiczem. W ten weekend z pewnością odkryjemy wszystkie tajemnice tego miejsca.

Wsp.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

27 + = 29