Regionalne

“Góry dostępne dla Wszystkich” 

Osoby z niepełnosprawnościami z województwa dolnośląskiego w tym kamiennogórzanie w okresie od czerwca do listopada wzięły udział w czterech rajdach w ramach projektu “Góry dostępne dla Wszystkich” pod hasłem “Nie ma barier – Dolny Śląsk”.

Projekt współfinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Pierwszy rajd odbył się 17 czerwca. Turyści odkryli tajemnice przyrody i zalety turystyki pieszej w rajdzie wokół zbiornika Bukówka. Zdobyli Zadzierną – najwyższe wzniesienie Bramy Lubawskiej oraz utrwalali zasady bezpiecznego zachowania się na szlakach górskich. Potem odbyły się warsztaty kulinarne. Każdy z uczestników mógł wykonać sałatkę owocową, stworzyć swój własny hamburger, a na deser przygotować gofry z bitą śmietaną i owocami.

Drugi rajd odbył się 11 września (Lubawka – Dolina Miłości w Kruczej Dolinie). Góry Krucze to niewielkie pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. Cisza, spokój, piękne dla oka widoki i bujna przyroda to niezwykłe zalety tej części gór Kamiennych. Uczestnicy projektu brali aktywny udział w konkurencjach ruchowych ze sprzętem sportowym, konkursie plastyczno-artystycznym przy tworzeniu leśnych obrazów. Natomiast w sekcji rekreacja poznawali technikę nordic walking. Pobyt w Dolinie Miłości zakończyli wspólnym biesiadowaniem. 30 października aktywni turyści byli na spływie pontonowym po Nysie Kłodzkiej przez Przełom Bardzki na trasie Ławica -Mokrzeszów – uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mieli okazję przyjrzeć się mieszkańcom okolicy – czaplom i perkozom. W drodze powrotnej czekała wszystkich miła niespodzianka w McDonald. Ostatnia wyprawa odbyła się w dniach 5-6 listopada do Krainy Wygasłych Wulkanów: Dobków – piesze wędrówki w górach Kaczawskich, warsztaty w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, nocleg, wyżywienie i aktywny wypoczynek w Wilii Gretta. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość poznać okolicę i unikatową przyrodę. Zwiedzili Sudecką Zagrodę Edukacyjną z przewodnikiem. Wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, stworzyli wulkan, odczuli na specjalnej platformie trzęsienie ziemi. Poznali geologiczny zapis wulkaniczny na tych terenach, który jest bardzo bogaty i obejmuje około pół miliarda lat. Oglądali skałki, jaskinie i minerały w salach interaktywnych w SZE. Wycieczkowicze poznawali związki chemiczne, które po odpowiednim połączeniu dały granulki wchłaniające wodę, gumowe  „robaczki”, czy światło przenikające przez ludzkie ciało. Brali udział w warsztatach pszczelarskich bez wchodzenia do pasieki, dowiedzieli się jak ważne są pszczoły dla utrzymania życia na naszej Ziemi. Smakowali różne odmiany miodu, sami komponowali kanapki z tym przysmakiem. Specjalną atrakcją był udział w grze terenowej “Bandyci” wokół Dobkowa. Podczas rajdów wspierali nas wolontariusze z kamiennogórskich szkół. Udział w projekcie przyczynił się do aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, a dzięki organizacji takich wypraw nasi odbiorcy mogą poznawać nasz turystycznie atrakcyjny Dolny Śląsk.

– Mamy nadzieję, że zrealizowane wyprawy w ramach projektu “Góry dostępne dla Wszystkich” będą zachętą i inspiracją dla naszych uczestników do samodzielnego odkrywania skarbów naszego różnorodnego regionu – powiedziała na zakończenia Ewa Kolanek.

RED

Foto: użyczone

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

3 + 6 =