_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Kamienna Góra na ulicy

KAMIENNA GÓRA. W sobotę 24 października o 17:00 spod ratusza wyruszył spontanicznie zorganizowany marsz, będący wyrazem sprzeciwu wobec władzy, która podniosłą rękę na Polki. Frekwencja zaskoczyła wszystkich. Przyszło ponad 200 osób.

W tak małych hermetycznych środowiskach, jak kamiennogórskie, porwanie tłumu do zamanifestowania swego sprzeciwu wobec władzy, nie jest proste. Dziś jednak wszyscy przekonali się, że jest możliwe. Punktualnie o 17:00 pod ratuszem zaczęły gromadzić się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, z miasta i całego powiatu. Przynieśli ze sobą na znak protestu parasoliki, wieszaki, a także transparenty z napisami: „Wy……..ć”, „Rewolucja jest kobietą”, „Moje ciało – moja sprawa”, a także bezpośrednio uderzające w rządzącą partię PiS, jak „Nawet mefedron ma lepszy skład niż rząd”.

Tłum, liczący ponad 200 osób, wśród którego byli młodzież, małżeństwa z dziećmi, ludzie w wieku średnim i seniorzy, ruszył ulicami miasta, skandując hasła, będące wyrazem sprzeciwu wobec rządowi PiS oraz TK, który w czwartek 22 października orzekł o zakazie aborcji ze względu na ciężkie wady płodu.

– To jest średniowiecze, barbarzyństwo. Nie ma na to naszej zgody! – mówiły podczas marszu w Kamiennej Górze młode kobiety Katarzyna i Anita. – Mamy prawo do wyboru! Nikt poza nami o naszym ciele nie będzie decydował.

Od początku marszowi towarzyszył radiowóz policji. Funkcjonariusze co pewien czas zatrzymywali osoby niosące transparent z napisem  „Wy……..ć” pod pretekstem spisania ich danych i wystawienia mandatu za brak utrzymywania dystansu. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, w których to sami policjanci zbliżali się do protestujących na kilkanaście centymetrów. Tłum zachęcał funkcjonariuszy do przyłączenia się do protestu, krzycząc: „Policjanci, chodźcie z nami!” Najwyraźniej, nie był to jednak jeszcze ten moment.

Tłum zakończył swój pochód pod biurem poseł PiS Marzeny Machałek, gdzie zebrani zapalili znicze, złożyli symbolizujące podziemną aborcję wieszaki oraz transparent z czoła marszu.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

5 × = 25