_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Odradza się z popiołów

PŁONINA. Miejscowi i turyści z dumą patrzą, jak dosłownie z popiołów odradzają się średniowieczny zamek Niesytno oraz renesansowy pałac w Płoninie. Nad malowniczą doliną dumne króluje już wieża kamiennego warownego zamku. Trwają prace przy zadaszeniu pięknego pałacu. Właściciele obiektów nie odpuszczają – chcą, by oba zabytki wyglądały tak, jak dawniej.

Pierwsi turyści w Niesytnie mają wyjątkową okazję obserwować budowlańców przy pracy. Nie są to byle jacy budowniczowie, ale wyspecjalizowani w restauracji zabytków fachowcy. Potrafią w misterny sposób odtworzyć obiekty wybudowane jeszcze w średniowieczu. Na tej budowie próżno szukać ciężkiego sprzętu z XXI wieku, nie znajdziecie tu specjalistycznych maszyn. Nie ma na to miejsca. Robotnicy pracują tak, ci którzy oba budynki stawiali wieki temu. Wykorzystują do tego celu, rzecz jasna, nowoczesne technologie i materiały. Łącząc stare z nowym odtwarzają pobudowane przez dawnych mistrzów wnętrza zamku ze średnich wieków i renesansowego pałacu. Odbudować trzeba wiele. Od drewnianych stropów po mur obronny wokół obu budowli. Na pałacu budowniczowie odtworzyli już więźbę dachową i zabezpieczają przed zimą dach. Na wiosnę i kolejne sezony zostanie jeszcze sporo pracy wewnątrz obu obiektów. Ostrożne szacunki mówią, że nie wcześniej jak za 5 lat pierwsi turyści będą mogli oglądać zamek i płac w pełnej okazałości.

Majestat w dolinie

Roboty w Płoninie trwają już od kilku sezonów. W efekcie jadący od strony Świdnika w kierunku Jeleniej Góry znów widzą majestatycznie górującą nad okolicą wieżę średniowiecznego zamku Niesytno. Kiedy podjadą bliżej, dostrzegą piękno drugiego obiektu – pałacu.

Inwestorom zależy, by zachować pierwotny charakter i przywrócić dawny blask obu obiektom. Docelowo mają się w nich mieścić m.in. hotel, centrum konferencyjne i restauracja. Pewną część komnat chcą w przyszłości udostępnić zwiedzającym, którzy będą mili okazję wynająć apartament czy zorganizować tu imprezy plenerowe. Właściciele zamku i pałacu chcą również sami inicjować wydarzenia kulturalne. Deklarują, że odtworzą folwark pod pałacem i romantyczne ścieżki wokół malowniczo położonej Płoniny. Restaurować chcą także przyległy do obiektu park. (…)

Więcej w aktualnym numerze ID – do 1 stycznia w kioskach!

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

− 4 = 2