_temat_dnia,  Aktualności,  Regionalne

Tunel przebity!

REGION. Wykonawca drogi S3 ukończył drążenie 2,3-kilometrowego tunelu drogowego między Sadami Dolnymi a Starymi Bogaczowicami. We wtorek 22 lutego odbyło się uroczyste przebicie ostatniej nawy.

Obiekt T-26 zlokalizowany pomiędzy Sadami Dolnymi a Starymi Bogaczowicami jest najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym. Jego drążenie w litej skale trwało od grudnia 2020 r. Uroczyste przebicie ostatniej warstwy skalnej odbyło się na oczach nie tylko ekipy budowlanej, ale i zaproszonych gości we wtorek 22 lutego. Teraz wykonawca przystąpi do prac przy żelbetowej obudowie wydrążonej przeprawy.

Na konstrukcję tunelu składają się 2 nawy o długości 2 301,88 m i 2 272,20 m, a także 8 poprzecznych przejść ewakuacyjnych i przejazd awaryjny. Obiekt powstaje z wykorzystaniem austriackiej technologii NATM, która opiera się na maksymalnym wykorzystaniem samonośności górotworu i naturalnego rozkładu naprężeń. Drugi, krótszy z tuneli na trasie S3 jest realizowany metodą górniczą w tzw. otwartym wykopie. Roboty budowlane na odcinku drogi S3 Bolków-Kamienna Góra mają zakończyć się w drugiej połowie 2023 r. Inwestycję realizuje konsorcjum firm PORR SA i PORR Bau GmbH.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

− 4 = 4