Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

ZUS wypłaci 14. emeryturę w listopadzie

POWIAT KAMIENNOGÓRSKI/KRAJ. Nie potrzeba składać żadnego wniosku o wypłatę, żeby dostać dodatkową 14. emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty seniorom kolejnych dodatkowych pieniędzy w listopadzie. Dodatkowa emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami listopadowymi. Tzw. czternastka w 2021 r. to 1250,88 zł brutto.
– Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Czternastkę dostaną te osoby, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.
– Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – mówi rzeczniczka. – To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego 14. będzie mniejsza o 100 złotych – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Rzeczniczka podkreśla, że ta 14., dodatkowa emerytura będzie wypłacana z urzędu, to znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie opodatkowana i oskładkowana na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Wsp.

FOTO: Ilustracyjne/pixabay.com

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

35 − 29 =