Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Chrzcielnica do renowacji

KRZESZÓW. Europejska Perła Baroku kontynuuje prace konserwacyjne i restauracyjne przy zabytkach ruchomych znajdujących się w kompleksie Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie.

Dzięki funduszom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku przeprowadzona zostanie konserwacja zabytkowej XIX-wiecznej chrzcielnicy, która przechowywana jest w dawnym kościele klasztornym pw. Wniebowzięcia NMP. Koszt całkowity zadania: „Krzeszów, Muzeum opactwa, kontynuacja konserwacji zbirów muzealnych – Chrzcielnica (pocz. XIX w.)” wyniesie 32 000 zł. Wysokość dofinansowania to 25 500 zł. W ramach zadania zostanie przeprowadzona pełna konserwacja techniczna i estetyczna zabytku, który po zakończonych pracach będzie eksponowany w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Klasycystyczna chrzcielnica powstała w 1801 r. w Krzeszowie. Jej autorem jest rzeźbiarz Marian Lachel, który wraz ze swoim ojcem Józefem Lachelem byli twórcami  tzw. IV warsztatu krzeszowskiego. Chrzcielnica ustawiona jest w kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Zabytek posiada budowę kielichową. Na okrągłej podstawie umieszczono walcowaty trzon ozdobiony pionowo spływającymi wolutami łączonymi girlandami i kwiatami. Czasza chrzcielnicy zdobiona jest pionowymi pasami naprzemiennie gładkimi i żłobkowanymi. Na pokrywie znajdują się cztery spiętrzone woluty zwieńczone umieszczonymi na okrągłym cokoliku rzeźbami Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu Chrystusa. Chrzcielnica w całości wykonana z drewna pokrytego gruntami kredowo-klejowymi, polichromowana – marmoryzacja w kolorach szaro-niebieskim ze złoconymi dekoracjami snycerskimi oraz rzeźbami.

W ubiegłym roku zostało przeprowadzone skanowanie 3D chrzcielnicy. Z efektami tej pracy mogą się Państwo zapoznać na tej: https://maryjny.org/zabytek/bazylika-wniebowziecia-najswietszej-maryi-panny-w-krzeszowie/.

Wsp.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

+ 55 = 61