Aktualności,  Regionalne

Fabryka Obrazów Twórczo Animowanych

CZARNY BÓR. FOTA – czyli Fabryka Obrazów Twórczo Animowanych w czarnoborskim Centrum Kultury.

Czarny Bór to gmina ludzi z pasją o nudzie nie może być tu mowy. Sezon artystyczny w toku, a w Bibliotece + Centrum Kultury praca twórcza wre. Dla dzieci warsztaty teatralne, baletowe zabawy, street dance, zajęcia dla młodych naukowców i „Basiowe czytanki” – warsztaty inspirowane serią wydawniczą Zofii Staneckiej. Dla dorosłych Zumba, Dyskusyjny Klub Książki, Uniwersytet III Wieku, czy cykliczne wydarzenia kulturalne.

Od września B+CK ma też nową propozycję skierowaną do młodzieży. FOTA czyli Fabryka Obrazów Twórczo Animowanych dopiero wystartowała, a już budzi mnóstwo emocji i zainteresowania.

Pilotażowe warsztaty z animacji poklatkowej odbyły się 27 września, a udział w nich wzięli starsi uczniowie Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze. Było wspólne oglądanie animacji zrealizowanych przez młodych twórców, burza mózgów w kwestii twórczego wykorzystania smatfonów oraz próba sił w samodzielnym tworzeniu filmików w aplikacji Stop Motion. Tematyka i technika były dowolne, a pomysłów na filmy bez liku. W ruch poszły: plastelina, materiały, folia, wycinki z gazet, dymki z tekstami i klocki lego, dzięki czemu w niespełna godzinę powstały bardzo ciekawe animacje.

Pilotażowe zajęcia okazały się strzałem w przysłowiową „10”. Młodzi ludzie wykazali się niesamowitą wyobraźnią i kreatywnością, więc w odpowiedzi na ich potrzeby i wychodząc naprzeciw modzie i możliwościom jakie dają współczesne technologie oferta zajęć B+CK wzbogaci się o FOTĘ czyli Fabrykę Obrazów Twórczo Animowanych, w ramach której odbywać się będą warsztaty animacji poklatkowej.

Jak mówi Dorota Kózka-Burchardt – instruktorka prowadząca zajęcia – animacja daje nieograniczone możliwości budowania niepowtarzalnych światów ze zwykłych lub nieoczywistych przedmiotów. Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję poznać i zastosować różne techniki animacji poklatkowej: rysunkową, wycinankową, plastelinową, lalkową czy materiałów sypkich. Zagłębimy się w możliwości aplikacji Stop Motion. Przyjrzymy się w jaki sposób powstaje film animowany, że jest to niezwykle twórcza, ale także bardzo żmudna praca. Warsztaty animacji są świetną formą uzupełnienia zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Są multimedialną kompilacją różnych aktywności. Są rozwinięciem zajęć plastycznych, warsztatów literackich i dramaturgicznych (tworzenie scenariusza oraz postaci), muzyki (do udźwiękowienia filmu). Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe pojęcia filmowe takie jak scenopis, kadr, montaż, ujęcie, akcja i funkcje: reżyser, scenarzysta, scenograf, animator, operator, dźwiękowiec, montażysta, a efektem naszej pracy będą krótkie etiudy filmowe stworzone samodzielnie przez uczestników.

Do działań w ramach Fabryki Obrazów Twórczo Animowanych organizatorzy zapraszają młodzież w wieku od lat 12. Gwarantują doskonałą zabawę, zero nudy i twórcze wykorzystanie smatfona, więc telefony w dłoń i zapraszamy do zapisów. Zapisy w Bibliotece + Centrum Kultury w Czarnym Borze lub telefonicznie pod nr 74 84 50 242.
Wsp.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

73 − 63 =