Aktualności,  Kamienna Góra

Aplikacja w służbie urzędnkom

KAMIENNA GÓRA. Aplikacja GOVtech pomoże w weryfikacji deklaracji śmieciowych składanych przez mieszkańców.

Od grudnia ubiegłego roku urząd miasta przygotowywał się do jej wdrożenia.

– Wprowadzaliśmy dane z podległych jednostek miejskich na podstawie, których możemy weryfikować informacje dotyczące zadeklarowanej liczby osób zamieszkujących poszczególne adresy – informuje Rafał Święcki, rzecznik ratusza.
– Aplikacja bardzo szybko analizuje bazy i wskazuje „deklaracje zaniżone”. Są to wyniki obliczone pod kątem zbyt niskiej liczby osób zadeklarowanych w gospodarstwie domowym. Program wskazuje też „deklaracje zawyżone”– dodaje Magdalena Bręśkiewicz z wydziału infrastruktury miejskiej i ochrony środowiska.
Już udało się wyselekcjonować ok. 200 gospodarstw domowych do weryfikacji. Teraz urzędnicy poproszą mieszkańców o wyjaśnienie rozbieżności.
Wcześniej urzędnicy sprawdzili ok. 700 adresów, które figurowały w bazie jako tzw. „zerówki” czyli nieruchomości niezamieszkałe. W 300 przypadkach ich mieszkańcy otrzymali wezwania do weryfikacji danych w deklaracjach.
Aplikacja GOVtech z sukcesem jest wykorzystywana przez miasto Świdnik. W ciągu jednego roku wyłapała ponad 1,3 tys. osób, które nie płaciły za śmieci. Samorząd Świdnika przekazał Kamiennej Górze bezpłatnie prawa do wykorzystywania tego oprogramowania.

FOTO: Archiwum ID

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

9 × 1 =