_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra

Czym oddychamy?

KAMIENNA GÓRA. Znane są wyniki badań jakości powietrza, prowadzonych przez GIOŚ na terenie Kamiennej Góry w 2020 r. Pomiary wykazały, że stężenie jednego z najbardziej toksycznych składników smogu w sezonie grzewczym sześciokrotnie przekroczyło dopuszczalną normę.

Od 15 stycznia do 31 grudnia 2020 r. przy ul. Wałbrzyskiej (w pobliżu komendy PSP) znajdowała się mobilna stacja pomiarowa, która na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska każdego dnia rejestrowała zawartość pyłów zwieszonych PM10 i PM2.5.

Według informacji Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska we Wrocławiu, w przypadku pyłów zawieszonych PM10, średnia roczna zawartość tych substancji mieści się w polskich normach. W ciągu roku wyniosła ona 19,9 µg/m³ (wartość dopuszczalna to 40 µg/m³). W sezonie grzewczym (od września do kwietnia) średni poziom pyłów PM10 w Kamiennej Górze wynosił 22,8 µg/m³. Średnia w pozostałych miesiącach wynosiła 17,2 µg/m³. W trakcie prowadzonych pomiarów zawartość pyłów PM10 przekroczyła dopuszczalną wartość średniodobową 9 razy (normy dopuszczają przekroczenie jej w ciągu 35 dni). Jak poinformował nas GIOŚ, w przypadku PM10 nie stwierdzono przekroczenia poziomów informowania ani alarmowego.

Znacznie gorzej wypadły pomiary zawartości najdrobniejszych i najbardziej szkodliwych frakcji smogu, czyli pyłów zawieszonych PM2.5. Ich wartość średnioroczna wyniosła 16,6 µg/m³, podczas gdy górna granica normy to 20 µg/m³.  Norma ta została przekroczona w sezonie grzewczym, sięgając 20,6 µg/m³. Natomiast od marca do sierpnia średnie stężenie PM2.5 mieściło się na poziomie 12,6 µg/m³.

Jak informuje GIOŚ, przekroczenie wartości dopuszczalnej PM2.5 wystąpiło w przypadku benzo(a)pirenu, jednego z najbardziej toksycznych składników smogu. Związek ten przenika do układu oddechowego i krwiobiegu, gromadzi się w organizmie, może powodować raka, niepłodność oraz powoduje uszkodzenia płodu. Toksyczny benzo(a)piren wydziela się podczas spalania niskiej jakości węgla, drewna oraz śmieci, w szczególności plastiku. Średnioroczna zawartość tego związku wyniosła 3,42 ng/m³ (docelowa wartość to 1 ng/m³). W sezonie grzewczym dopuszczalna zawartość benzo(a)pirenu została przekroczona 6-kronie i wyniosła 5,6 ng/m³ . Poza sezonem grzewczym wynosiła ona 1,4 ng/m³.

foto: archiwum ID

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

72 + = 79