Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Gwiezdna mapa województwa

REGION. Z inicjatywy urzędu marszałkowskiego powstała interaktywna mapa astroturystyki dla Dolnego Śląska. Znalazły się na niej miejsca sprzyjające obserwacji nocnego nieba, a także obiekty edukacyjne oraz informacje o najbliższych wydarzeniach. Samorządowcy i pasjonaci astronomii zachęcają do uprawiania tej niszowej formy turystyki. Na mapie znalazła się m.in. Przełęcz Rędzińska.

– Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby.
Mapa jest dostępna online na stronie geoportal.dolnyslask.pl. Obrazuje ona poziom zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w poszczególnych rejonach województwa, a tym samym warunki obserwacji astronomicznych, na które wpływa odległość od obszarów zurbanizowanych. Aplikacja zawiera ponadto dane o infrastrukturze przyjaznej obserwatorom, takich jak platformy i wieże widokowe, a także informacje o najbliższych palcówkach edukacyjnych i wystawach związanych z astronomią. W przyszłości mapa zostanie wzbogacona o obiekty noclegowe. Mapa powstała we współpracy urzędu marszałkowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
– Współczesna astroturystyka oferuje również możliwość uczestnictwa w zorganizowanych aktywnościach, takich jak zloty astronomiczne, prelekcje, pokazy czy też wycieczki w celu obserwacji efemerycznych zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej – mówi doktor Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Do korzystania z aplikacji zachęca także Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, twórca bloga „Z głową w gwiazdach”.
– Stworzenie takiej mapy dostępnej dla każdego to fantastyczna inicjatywa urzędu marszałkowskiego – mówi Karol Wójcicki. – Gdy zapytacie, gdzie najlepiej obserwować niebo w Polsce, odpowiedź brzmi Bieszczady oraz Izery. Hala Izerska to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać widok po horyzont niezakłócony cywilizacją. Jest to obszar chroniony nazwany Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba. Zachęcam Państwa do spoglądania w stronę rozgwieżdżonego nieba – dodaje pasjonat.

foto: UMDW

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

34 + = 40