_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Koniec porodówki – pediatria wraca

KAMIENNA GÓRA. Tuż po dzisiejszej (poniedziałek 26 lipca) konferencji w starostwie, odbył się briefing prasowy w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, poświęcony zamknięciu oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Od września ma zostać wznowiona natomiast pediatria, która nie funkcjonuje już od przeszło pół roku.

Dyrektor ds. medycznych PCZ Bartosz Rawski poinformował, że w ostatnim czasie udało się pozyskać ordynatora na oddział pediatrii. Szpital kompletuje obsadę lekarską i oddział dziecięcy ma ruszyć od września.

Władze szpitala zaniechały natomiast starań o wznowienie oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Prezes szpitala Barbara Kosak podkreślała, że nikt nie bierze pod uwagę scenariusza likwidacji szpitala powiatowego. Szefowa PCZ apelowała też o zaprzestanie rozpowszechniania takich informacji, gdyż utrudniają one rozmowy z potencjalnymi lekarzami.

Poseł Marzena Machałek zapewniła, że zamknięcie oddziałów zostanie zrekompensowane mieszkańcom powiatu.

– Będzie zorganizowane pełne bezpieczeństwo zdrowotne, które będzie nie gorszej jakości, niż to, które było do tej pory w Kamiennej Górze. A jeśli tylko będzie potrzeba i możliwość, przywrócimy poprzedni sposób funkcjonowania szpitala – powiedziała poseł Marzena Machałek.

Obecni na konferencji podkreślali, że zamknięcie oddziałów jest czasowe, jednak według starosty Jarosława Gęborysa ich wznowienie na pewno nie nastąpi w ciągu najbliższych 2 lat.
Personel medyczny z likwidowanych oddziałów ma pozostać w szpitalu. Aktualnie PCZ na oddziale ginekologicznym uruchamia rozszerzoną poradnię ginekologiczno-położniczą.

– Poradnia ginekologiczno-położnicza była do tej pory tylko poradnią konsultacyjną. Teraz chcemy, żeby była ona ogólnodostępną poradnią diagnostyczno-zabiegową. Zapewniamy też opiekę położnej środowiskowej przed i po porodzie – mówiła prezes Barbara Kosak.

Zaproszony na konferencję prof. dr hab. n. med. Sławomir Suchocki przedstawił główne problemy, z którymi boryka się obecnie wiele szpitali w województwie i kraju. Przez ostatnie 2 lata żaden młody lekarz na Dolnym Śląsku nie podjął specjalizacji w zakresie neonatologii. Ponadto liczba porodów spada, a oddziały położnicze, które realizują mniej niż 400 porodów rocznie są uznawane ze nierentowne. W ocenie profesora Suchockiego, pacjentki z powiatu kamiennogórskiego znajdą dobrą, a nawet lepszą niż w Kamiennej Górze, opiekę medyczną w większych szpitalach w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Zdaniem profesora, dojazd pacjentek do oddalonych o blisko 30 kilometrów placówek nie stanowi problemu.

Starosta Jarosław Gęborys zapewnił, że nikt nie ma zamiaru przekształcenia szpitala w placówkę świadczącą odpłatne usługi.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

77 − = 74