Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Na ratunek Grecji

KAMIENNA GÓRA/POWIAT. Łącznie 46 pojazdów z 143 strażakami z dolnośląskich i wielkopolskich jednostek straży pożarnej ruszyło w sobotę 7 sierpnia na ratunek Grecji, trawionej od tygodnia ogromnymi pożarami. Pojechali tam także funkcjonariusze PSP w Kamiennej Górze.

FOTO: Użyczone/Tak wyglądają wzgórza na wyspie Evia, gdzie nasi strażacy tłumią zarzewia ognia

 

W drogę wyruszyli po południu w minioną sobotę. Łącznie do Grecji pojechało 143 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 46 pojazdów z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Są to w sumie dwa moduły gaśnicze GFFFV. (GFFFV to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles – moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.)
Wśród strażaków jadących z pomocą Grekom, jest dwóch druhów naszej jednostki, służących na co dzień w PSP Kamienna Góra oraz PSP Wałbrzych. Przez około dwóch tygodni będą wspierać greckie służby w walce z niebezpiecznymi, trudnymi do opanowania pożarami.
Każda taka misja, mimo doskonałego przygotowania naszych strażaków, jest niezwykle trudna i wymagająca. W Grecji panują obecnie ogromne upały. Już około 8:00 termometry pokazują 36 st. C w cieniu, by w południe sięgnąć nawet 45 st. C. Teren, na którym płoną lasy, jest trudno dostępny. Pożary pustoszą m.in. tereny na północ od Aten. Jak dotychczas pociągnęły za sobą 2 ofiary śmiertelne. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano już tysiące osób. Strażacy walczą z żywiołem w 154 lokalizacjach w całym kraju.
Nasi strażacy wieczorem w poniedziałek 9 sierpnia dotarli do Grecji, pokonując trasę ponad 2500 kilometrów. Nazajutrz z rana wyruszyli do akcji na płonącą wyspę Evia, gdzie sytuacja jest dramatyczna.
Panowie, trzymamy za Was kciuki. Pracujcie bezpiecznie – wracajcie cali i zdrowi!

 

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

6 × = 12