_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

O CPK w Lubawce

LUBAWKA. W czwartek (7 kwietnia) wieczorem w Domu Kultury w Lubawce odbyły się konsultacje społeczne w sprawie powstającego studium techniczno-ekomoniczno-społecznego kolei szybkich prędkości. Przez gminę Lubawka został wytyczony tylko 1 wariant trasy, przez Błażkową i Bukówkę. Etap linii od Kamiennej Góry do granicy państwa będzie realizowany prawdopodobnie dopiero w 2048 r.

Jak wyjaśnili przedstawiciele CPK i projektanta, jest to jedyny przebieg linii zaakceptowany przez stronę czeską, która przewiduje realizację swojej części projektu dopiero w 2048 r. Nowa kolej ma być poprowadzona po istniejącej linii przez Błażkową, gdzie zostanie rozbudowany przystanek, na którym będą się zatrzymywać pociągi regionalne. W okolicach Błażkowej ma powstać również łącznica na estakadach dla linii szybkich prędkości prowadzącej z Kamiennej Góry do granicy czeskiej. Pociągi szybkiej kolei będą się zatrzymywać tylko w Kamiennej Górze. Wspólna linia będzie prowadzić dalej przez Bukówkę i omijając Lubawkę, połączy się tunelem z Czechami. Dziennie po trasie mają przejeżdżać średnio 24 pary pociągów.

Spółka CPK będzie wywłaszczać działki i nieruchomości, które znajdą się w strefie buforowej planowanej kolei. Jej ostateczny zasięg nie jest jednak jeszcze znany. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę budowy przejazdów kolejowych dla gospodarstw, które zostaną odcięte od swoich gruntów. Projektanci poinformowali mieszkańców, że wszelkie uwagi na ten temat będą brane pod uwagę podczas projektowania i należy zgłosić je CPK mailowo lub za pośrednictwem urzędu gminy. Właściciele działek, które zostaną częściowo wywłaszczone i stracą wartość użytkową będą mieli prawo domagać się wykupienia pozostałej części przez CPK. Mieszkańcy podnosili, że inwestycja pozbawia ich możliwości sprzedaży swoich nieruchomości w ciągu najbliższego 20-lecia, bo nikt nie zainwestuje w ziemię, na której jest planowana szybka kolej. Boją się też, że szybka kolej zniszczy cenne siedliska przyrodnicze. Inwestor planuje wystąpić o decyzje środowiskowe w styczniu 2023 r. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rady miasta, natomiast nie pojawiła się na nim burmistrz Ewa Kocemba ani jej zastępca.

Mieszkańcy gminy mogą wypowiedzieć się na temat przebiegu trasy w ankiecie na stronie CPK: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScgG6YkKrFdmedP8maaginCBChMdhaJXWnhM5Htod9ckyF-Tw/viewform|
Konsultacje zakończą się 15 kwietnia.

Więcej na ten temat w czwartek w papierowym wydaniu ID.

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

+ 20 = 30