_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Światowy Dzień Zwierząt

KAMIENNA GÓRA. W niedzielę 4 października obchodzimy wyjątkowy dzień – Światowy Dzień Zwierząt, który rozpoczyna trwający do 10 października Światowy Tydzień Zwierząt. Święto ma zwrócić naszą uwagę na wagę życia i potrzebę poszanowania istot, które zamieszkują Ziemię razem z nami.

4 października to czas, kiedy powinniśmy zwrócić uwagę swoją i naszych lokalnych społeczności na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad nimi, warunki bytowe w schroniskach, ale także w wiejskich oborach. To czas, by przypomnieć, jak ważna jest sterylizacja bezdomnych zwierząt czy likwidacja nielegalnych hodowli psów i kotów. Chodzi również o przeciwstawienie się ludzkiemu bestialstwu wobec zwierząt, zachęcenie do ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków oraz do walki z nielegalnym handlem gatunkami zagrożonymi.
W czasie Światowego Tygodnia Zwierząt liczne fundacje czy schroniska, które wspierają bezdomne, chore, a także skrzywdzone przez ludzi zwierzęta, prowadzą dni otwarte w swoich ośrodkach. Warto je odwiedzić i wesprzeć – nie tylko w październiku. A zamiast kolejnego „rasowca” z pseudohodowli, warto dać miłość i dom bezdomnemu kundelkowi czy dachowcowi z jednej z pomocowych organizacji.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt obchodziliśmy dopiero w 1993 roku. W kwestii szacunku wobec istot żywych mamy jeszcze wiele do nadrobienia.

EK
FOTO: Ilustracyjne/pixabay.com

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

3 + 1 =