Aktualności,  Regionalne,  Sport

Górnik zdeklasował rywali

W wałbrzyskiej klasie A najwięcej do powiedzenia miał znany w całej Polsce zespół Górnika Wałbrzych, który z dużą przewagą 11 „oczek” nad drugim MKS Szczawno-Zdrój prowadzi po rundzie jesiennej. W środku tabeli plasuje się młoda ekipa Górnika Boguszów-Gorce, która odbudowuje swoją pozycję w regionie w oparciu o wychowanków klubu. W zespole lidera gra kamiennogórzanin Patryk Rzeszotko.

Przed rozgrywkami rundy jesiennej wałbrzyskiej klasy A wszyscy fachowcy najwięcej szans dawali ekipie Górnika Wałbrzych. Doświadczony zespół i znacznie wzmocniony wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności, wygrywając wszystkie 15 spotkań. Faworyt wywalczył 45 punktów, strzelając aż 103 bramki, a stracił tylko 6. Pierwsza kolejka została rozegrana 15-16 sierpnia. Wałbrzyszanie bez straty gola pokonali 7:0 Orzeł Witoszów, natomiast Górnik Boguszów-Gorce przegrał 1:4 z Podgórzem Wałbrzych. Jedyną bramkę dla przyjezdnych zdobył Milczarek.

Tydzień później wałbrzyszanie po ciężkim meczu pokonali na wyjeździe 4:3 MKS Szczawno-Zdrój, a boguszowianie nie sprostali Zielonym Mrowiny, ulegając 2:4. Bramki dla gospodarzy strzelili Klimek i Ostrowski. Pod koniec sierpnia Górnik z Wałbrzycha (Rzeszotko wszedł w 52. minucie) rozgromił 12:0 Sudety Dziećmorowice, natomiast Boguszów-Gorce wywalczył inauguracyjne „oczko” po remisie 3:3 z Zagłębiem w Wałbrzychu. Dla gości bramki zdobyli: Ostrowski i dwie Milczarek. Ostatnią w doliczonym czasie gry, natomiast dla Zagłębia: Borcoń (były zawodnik Olimpii Kamienna Góra), Wojciechowski (były gracz Jokera Jaczków) i Mlostek. Czwarta kolejka była udana dla obu Górników. Wałbrzyski wygrał 3:0 z Herbapolem Stanowice (6. minut Rzeszotki), a drugi rozgromił 6:0 Unię Bogaczowice po trafieniach: Krawczyńskiego, Mokrzyckiego i po dwóch Milczarka i Klimka. Dwunastego września lider w potyczce derbowej pokonał 3:0 Czarnych Wałbrzych, natomiast dzień później Boguszów-Gorce rozprawił się w Walimiu 2:5 z miejscowym KS. Do notesu trenera wpisali się: Pryk oraz dwukrotnie Garwol i Mokrzycki. Również w 6. kolejce oba Górniki nie straciły bramek. Wałbrzych (Rzeszotko grał 28 minut) wygrał 4:0 z Górnikiem Nowe Miasto, a Boguszów-Gorce zwyciężył 2:0 LKS Wiśniową po trafieniach Garwola i Filipa. Ostatnia sierpniowa kolejka to górnicze derby w Wałbrzychu. Gospodarze wypunktowali rywala, strzelając 6 bramek. W kolejnej kolejce wałbrzyszanie zmiażdżyli w Głuszycy miejscowy Włókniarz, wygrywając aż 9:0. Rzeszotko wyszedł za Brazylijczyka Hallysona i trafił raz do bramki gospodarzy. Drużyna z Boguszowa-Gorc pokonała 6:3 Orzeł Witoszów. Na listę strzelców wpisali się: Ciągło, Krawczyński, Garwol, Ostrowski i dwukrotnie Pryk. W 9. kolejce lider tabeli rozbił w pył 13:1 Podgórze Wałbrzych (Rzeszotko grał drugą połowę), a Boguszów-Gorce przegrał 2:6 ze Szczawnem-Zdrój na wyjeździe. Bramki dla przyjezdnych uzyskali Ostrowski i Mokrzycki. Dobrze zakończyła się 10. kolejka, w której Wałbrzych (Rzeszotko wyszedł w podstawowym składzie i grał do 61. minuty) pokonał 6:1 Zielonych Mrowiny, a Boguszów-Gorce wygrał 5:2 (Filip, Pryk, Kołota i dwa razy Podgórski) z Sudetami Dziećmorowice. W następnej rundzie wałbrzyszanie (Rzeszotko w wyjściowej jedenastce) wysoko 7:0 pokonali Zagłębie Wałbrzych, natomiast zespół z Boguszowa-Gorc zaliczył wpadkę w potyczce, ulegając aż 1:8 Herbapolowi Stanowice. Honorowe trafienie zapisał na swoim koncie  Mokrzycki. W 12. kolejce Górnik Boguszów-Gorce (gole Ciągło, Garwol) zremisował 2:2 z Czarnymi Wałbrzych, natomiast lider (Rzeszotko wystąpił na murawie 75. minut) wygrał 6:1 z Unią Bogaczowice. Wałbrzyszanie w ostatnich kolejkach nie mieli dalej litości dla rywali. Pokonali kolejno: 15:0 KS Walim, 3:0 LKS Wiśniową (walkower) i 5:0 Zielonych Mokrzeszów. Ekipa z Boguszowa-Gorc najpierw skromnie 1:0 pokonała w Wałbrzychu Górnik Nowe Miasto, a później uległa 2:3 Zielonym Mokrzeszów i 3:7 Włókniarzowi Głuszyca na swoim terenie.

Tabela po rundzie jesiennej

Górnik Wałbrzych prowadzi po rundzie jesiennej, gromadząc 45 pkt. Drugi w tabeli MKS Szczawno-Zdrój traci 11 „oczek”, a trzeci Herbapol Stanowice jest gorsza aż o 16 pkt. Piłkarze Górnika Boguszów-Gorce plasują się w środku tabeli (8. lokata w stawce 16 drużyn) z 20 „oczkami” (6 wygranych-2 remisy-7 porażek) i ze stosunkiem bramek 41:50. Stawkę zamykają futboliści LKS Wiśniowa z 4 pkt na koncie.