_temat_dnia,  Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne,  Sport

Śniadanie prasowe

KAMIENNA GÓRA. Na kolejne śniadanie prasowe zaprosiła lokalnych dziennikarzy poseł Ziemi Kamiennogórskiej Iwona Krawczyk. Gościem spotkania była tym razem Ewa Kocemba, radna wojewódzka z naszego regionu.

Posłanka zreferowała ostatnie działania związane z obszarami jej aktywności w Sejmie, jako członkini trzech komisji: edukacji, sportu i samorządu terytorialnego.

Iwona Krawczyk podsumowała pół roku prac Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w tym czasie skupione było na zwiększeniu subwencji oświatowej i tym samym podwyżkach dla nauczycieli, odbudowie prestiżu zawodu nauczyciela, który nie może być w żaden sposób upolityczniony. Posłanka Krawczyk podkreślała, że udało się dotychczas odpolitycznić także wszystkie kuratoria oświaty w kraju – gdzie doszło do wymiany kuratorów oświaty. Ministerstwo powołało również pełnomocnika ministra do spraw zdrowia psychicznego uczniów. Ma on wypracować najlepsze rozwiązania dla poprawy złej kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. W każdej szkole powinien być obecny psycholog, będący wsparciem dla młodej osoby w kryzysie. Ministerstwo edukacji zajmuje się nadto uszczupleniem podstaw programowych, jak również zdecydowało, że oceny z etyki oraz religii nie będą wliczane do średniej ocen. Od 1 września szkoły będą uczyły dwóch nowych przedmiotów, chodzi o edukację obywatelską i edukację o zdrowiu.

W czasie poniedziałkowej konferencji mowa był również o KPO, który – jak objaśniała poseł Iwona Krawczyk – składa się z 56 inwestycji i 55 reform. W jego ramach Polska ma otrzymać 59,8 mld euro, czyli 268 mld zł. Środki te posłużą nie tylko programom klimatycznym, ale także budowaniu bardzo szybkiego internetu w miejscach, w których wciąż nie ma do niego dostępu, jak również wsparcie w rolnictwie, zdrowiu, szkolnictwie wyższym i biznesie.
– Jak przekazał nam resort, do końca roku w ramach KPO do gospodarki zostanie wpompowane co najmniej kilkanaście miliardów złotych – mówi poseł Iwona Krawczyk.

Parlamentarzystka opowiedziała również nieco o zbliżających się Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, gdzie przez 16 dni wystąpi 10 500 sportowców z całego świata, walcząc o medale w 329 konkurencjach rozgrywanych w 32 dyscyplinach – wśród najnowszych znalazł się m.in. breakdance. Po raz pierwszy w historii liczba kobiet i mężczyzn startujących w igrzyskach będzie równa, zmiany obejmą nadto kategorie wagowe w boksie, klasy w żeglarstwie oraz lekkoatletykę. Posłanka, której sport jest szczególnie bliski, życzyła naszym reprezentantom sukcesów i oczywiście medali.

Z kolei radna wojewódzka Ewa Kocemba przybliżyła dziennikarzom szczegóły wyjazdu rajców i młodych dolnośląskich przedsiębiorców z branży IT do Kanady. Odbywały się tam międzynarodowe targi tej branży.
– Jestem naprawdę dumna z naszych przedsiębiorców, z tego co sobą prezentują, jakie wspaniałe pomysły realizują – podkreślała.

W czasie prasowego śniadania padły pytania o lokalny samorząd i dwa kamiennogórskie szpitale – powiatowe PCZ oraz wojewódzkie DCRiO, a konkretnie o powrót do pomysłu sprzed 9 lat i fuzji obu placówek. Zarówno radna Kocemba, jak i posłanka Krawczyk nie kryły, że takie rozmowy się toczą, jednak nie padły żadne konkrety ani na temat fuzji, ani zmiany prezesa w DCRiO.

 

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

24 ÷ = 4