Aktualności,  Kamienna Góra,  Regionalne

Wnioski o 800 plus

KAMIENNA GÓRA/REGION. Od lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

W 2023 roku ZUS na Dolnym Śląsku wypłacił ponad 3 mld zł w ramach programu 500+. W skali całego kraju wypłaty zamknęły się kwotą 41,6 mld zł. Od lutego rusza nabór nowych wniosków.

– W minionym roku płaciliśmy rodzicom 540 tys. dolnośląskich dzieciaków po 500 zł każdego miesiąca – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy na Dolnym Śląsku. W całym kraju 7,3 mln dzieci dostawało w 2023 roku dodatkowe pieniądze z ZUS.
Rządowy program „Rodzina 500 plus” działa od 1 kwietnia 2016 r. W jego ramach rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługiwało świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość tego świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko.

Rzeczniczka przypomina, że wnioski na nowy zaczynający się 1 czerwca, okres rozliczeniowy, będzie można złożyć na kilka sposobów. Pierwszym jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mZUS. Można jej używać na urządzeniach mobilnych – telefonach komórkowych i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować.

Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.
Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon.
Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

FOTO: ilustracja/pixabay.com

Dodaj komentarz

Korzystając poniższego formularza możesz dodać komentarz.

× 3 = 3